Митът за "великата руска култура" е един от най-силните антиукраински инструменти в САЩ и на Запад като цяло

Нужна ни е деколонизация на образованието и културата, заявява посланикът на Украйна в САЩ Оксана Маркарова

Оксана Маркарова, посланик на Украйна в САЩ
Оксана Маркарова, посланик на Украйна в САЩ Източник: МВнР на Украйна

Експертна комисия на Украинския институт за национална памет призна писателя Михаил Булгаков за символ на руската имперска политика. В Украйна заради това се води разгорещена дискусия дали решението е справедливо. Препечатваме изявлението на посланика на Украйна в САЩ Оксана Маркарова в превод от украински, пише The Moscow Times.

 

Първо
Завърших гимназия през 1993 г., което означава, че по-голямата част от моя училищен живот премина в Съветския съюз, с цялото (възприето в съветските училища) потисничество на украинската литература, дозираната и силно цензурирана чуждестранна литература и агресивното налагане на руската литература.

 

Барелеф на М. Булгаков в Украйна
Барелеф на М. Булгаков в Украйна Източник: Yandex

Второ
По това време ми харесаха две творби на Михаил Булгаков – "Майсторът и Маргарита" и "Кучешко сърце", в останалите му творби антиукраинските настроения истински ме нараниха. Сред другите литературни депресанти като Достоевски-Куприн-Горки и всякакви Шолоховци, тези творби изглеждаха като нещо блестящо и гениално.

Очарованието от тези две книги на Булгаков продължи до падането на Съветския съюз, когато открих цялата вселена от забранени или унищожени украински произведения – и още по-голяма вселена от световна литература, от която бяхме лишени в Съветския съюз. Въпреки че ще бъда честна: намирането на украинска литература за мен и децата ми беше предизвикателство дори във вече независима Украйна. Голям поклон пред всички издателства, които са издавали и издават на украински и за украинци.

 

Трето
Когато получавах магистърската си степен в университета в Индиана, който е един от най-добрите американски университети не само заради сериозното си финансиране, а и заради предлагането на отлични програми по култура, включително литература, в частност руска, за пореден път се убедих, че руската литература наистина е много специфична и заема малко място в световната литература. И ако премахнем от нея това, което украинците и писателите от други поробени народи са написали, тогава всичко, което руските писатели са направили, от Пушкин до днес, е много тъжна картина!

 

В същото време финансирането на руските изследвания от руски олигарси и директно от Русия чрез всевъзможни програми беше толкова щедро, че и до днес хората в американските университети масово се измъчват с "Война и мир" и "Евгений Онегин". И в края на краищата Руската федерация не може да предложи нищо ново на света на творците нито тогава, нито сега.

 

Четвърто
А сега - за решението на експертната комисия на Украинския институт за национална памет, която призна писателя Михаил Булгаков за символ на руската имперска политика. Такава класификация на Булгаков не е забрана, а важна част от деколонизацията, необходима стъпка за спиране на харченето на парите на данъкоплатците за прослава на този украинофоб, в известна степен плагиат и компилатор и в крайна сметка доста посредствен писател, ако прочетете малко повече извън произведенията в "съветския списък" с литература. Но това по никакъв начин не забранява на почитателите на Булгаков да я четат или да организират всякакви руски литературни вечери за своя сметка и под собствена принуда.

 

Но решението да се определи Булгаков (като символ на руската имперска политика, бел. ред.) е правилно.

Защото митът за "великата руска култура" е един от най-силните антиукраински инструменти в САЩ и на Запад като цяло, който все още щедро се финансира и е неразделна част от мита за "голяма и непобедима Русия" с нейната "мистериозна терористична душа". И този втори мит вече е много опасен и е в основата на много страхове и нерешителност, срещу което се борим, особено през последните години.

 

В заключение
През трите години на моя мандат като посланик на Украйна в Съединените щати моят екип и аз активно се занимавахме с деколонизиране на образованието и културата, подкрепяхме украинските изследвания и развенчавахме митовете за руснаците, особено когато се крият под евразийски, европейски и други маски. Сега се активизираме още повече в тази посока.

 

И не като посланик, а просто като гражданин на Украйна и дългогодишен данъкоплатец, категорично възразявам срещу харченето дори на копейка от моите данъци за музеи на Булгаков и други като него и отпечатването на учебници с неговите произведения.

 

Що се отнася до останалото - ние имаме демокрация. Тези, които искат да продължат да купуват и четат руски произведения, могат да го направят, нищо и никой не го забранява.

Още от "Мнения и анализи"

ISW: Кремъл направи поредица от изявления за териториалните си апетити в Украйна

Представители на Кремъл директно заявиха кои части на Украйна искат да заграбят за себе си, което показва неизменната цел на Русия да унищожи украинската държава и да подчини украинския народ

Прочетете повече прочетете повече

Бившият евродепутат Асим Адемов: ПП-ДБ да се извинят заради подкрепата си на проруския кандидат Румен Радев 2021 г.

Подобни думи ми се искаше да чуя в началото на днешната кръгла маса за издигане на единна кандидатура за президент на самонареклата се "демократична общност" коалиция ПП-ДБ

Прочетете повече прочетете повече

SIPRI: Глобалният ядрен арсенал ще расте, тъй като ерата на разоръжаването приключи

Демонтирането на остарелите бойни глави на САЩ и Русия след края на Студената война доведе до значителен спад на ядрените арсенали, но този ефект сега се забавя, докато разполагането на нови ядрени оръжия се ускорява, посочи институтът

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени