На срещата си на върха във Вашингтон миналата седмица страните от НАТО дадоха редица обещания да помагат на Украйна. Те, изглежда, ще са достатъчни нападнатата от Русия страна да продължи да се съпротивлява, но не и да победи нашествениците. Срещата във Вашингтон очаквано премина под знака на войната в Украйна. Западният военен съюз представи планове за засилване на подкрепата си за бившата съветска република. Пътят на Украйна към членство в НАТО е необратим, обявиха лидерите на страните членки, макар да не посочиха конкретни срокове. Срещата беше тежка на обещания, но лека на планове, обобщава сп. "Форин полиси".
Съюзниците от НАТО по-конкретно поеха официално ангажимент да предоставят догодина на Украйна военна помощ в размер на 40 милиарда евро. Двайсет западни страни отделно приеха пакет инициативи - т. нар. Договор за Украйна. Това представлява известен напредък спрямо предишната среща на върха на НАТО - в литовската столица Вилнюс през юли миналата година. Тогава Украйна просто получи обещания за подкрепа и уверение, че бъдещето ѝ е в НАТО. И сега обаче конкретни срокове не бяха дадени.
Сред другите мерки, приети във Вашингтон, е създаването на официална мисия на НАТО в подкрепа на Киев: Помощ за сигурността и обучение от НАТО за Украйна (NATO Security Assistance and Training for Ukraine). Тя ще бъде базирана в град Висбаден, в централната германска провинция Хесен, като ще поеме от контактната група за Украйна, оглавявана от Съединените щати, координирането на военната помощ за нападнатата страна.
НАТО също така ще изпрати свой специален представител в Киев, който ще координира на място политическата и практическата подкрепа за Украйна. Засега не е ясно кой ще бъде назначен на поста, каза пред ДПА говорител на алианса.
Освен това страни от НАТО ще доставят на Украйна така желаните от нея изтребители Ф-16 американско производство. Всички тези мерки подчертават усилията, предприемани от Запада, за да постави помощта за Киев на дългосрочна основа, в момент, когато Русия не показва особени признаци, че нейната решимост да доведе войната до успешен край отслабва, посочва "Форин полиси". За разлика от Вилнюс преди година, този път Киев приветства резултатите от срещата във Вашингтон. "Удовлетворени сме", каза Андрий Ермак, началникът на канцеларията на украинския президент Володимир Зеленски, като се аргументира, че алиансът е направил "реални стъпки напред".
Срещата във Вашингтон обаче също така извади на показ едно ключово напрежение в западната стратегия в подкрепа на Украйна: военната помощ изигра решаваща роля за отблъскването на руските въоръжени сили, но в същото време не дава възможност на украинската армия да спечели войната, отбелязва авторитетното американско издание.
"Ние по същество поддържаме Украйна да остане в битката и да постигне известен напредък, но не и да спечели категорично", коментира Лиана Фикс, експерт по Европа от мозъчния тръст Съвет за външни отношения, цитирана от "Форин полиси". Тя предупреждава, че "това не е истинска стратегия за войната".
Институтът за изследване на войната впрочем цитира оценки на представители на САЩ и други западни държави, че украинските въоръжени сили ще продължат да бъдат в отбрана през следващите шест месеца. Според тези източници, цитирани от американския изследователски институт, Украйна няма да е в състояние да проведе широкомащабна контранастъпателна операция тази година.
Страни по източния фланг на НАТО, най-вече балтийските републики и Полша, отдавна призовават за увеличаване на подкрепата за Украйна. Съюзниците с най-дълбоки джобове и най-усъвършенствани оръжейни системи, на първо място Съединените щати, обаче възприеха по-предпазлив подход, в опит да избегнат спирала на ескалацията на напрежението с Москва, обобщава "Форин полиси".
НАТО потвърди подкрепата си за Украйна в момент, когато Русия методично унищожава енергийната й инфраструктура. В понеделник миналата седмица - в навечерието на срещата на върха на НАТО от вторник до четвъртък - десетки хора бяха убити в един от най-смъртоносните дни на въздушни удари, нанасяни от руската армия, от началото на войната. Не бе пожалена и детска болница в столицата Киев, където загинаха двама души.
Новите мерки на НАТО в подкрепа на Украйна бяха обявени "в критичен момент и ще (й) помогнат да предотврати най-лошия възможен сценарий тази година", коментира Майкъл Кофман, експерт по украинските въоръжени сили от Фондация Карнеги за международен мир.
"Главният приоритет на всички тези (обявени мерки), особено (за подкрепа в) областта на противовъздушната отбрана, е да бъде компенсирано явното преимущество на (Москва) в (някои) сфери", заяви Ерик Чарамела, бивш служител на Съвета за национално разузнаване на САЩ, отговарял за Русия.
Във вторник - първия ден от срещата на върха на НАТО, американският президент Джо Байдън обяви, че съюзниците от НАТО се ангажират да предоставят на Украйна десетки системи за противовъздушна отбрана, включително четири "Пейтриът".
"Това определено е необходимо, за да могат украинците да спрат кървенето и да започнат възстановяването", коментира Чарамела, който сега e старши експерт във фондация Карнеги.
Представители на НАТО обаче предупредиха, че обещанията, дадени на срещата във Вашингтон миналата седмица, няма да са достатъчни, за да успее Украйна да промени коренно ситуацията на бойното поле. "Украинците се нуждаят от повече от това, което (ще предоставим), за да спечели", заяви пред "Форин полиси" председателят на Военния комитет на НАТО Роб Бауер. Той се съгласи, че координацията на обучението и удовлетворяването на оперативните потребности от бъдещата мисия на алианса във Висбаден е важно, но добави, че Киев трябва да си осигури повече войници.
Руските въоръжени сили сe съвзеха по-бързо от очакваното след своето изненадващо лошо представяне през първите месеци от войната и бързо се учат как да противодействат на високотехнологичните нови оръжейни системи, доставяни на Украйна от западните й съюзници, отбелязва "Форин полиси".
Всички тези развития идват в момент, когато Украйна и Русия са се вкопчили в мъртва хватка и всяка от двете страни се надява да пречупи другата. В по-общ план, в тази война на изтощение решаващи ще се окажат обществената сплотеност и воля за победа в комбинация с военния (и особено оръжейния и технологичен) потенциал и геополитическите развития и съюзи.
Източник: БТА