От самодържец Радев се превръща в маргинал

Управляващите му отнемат един след друг лостовете, с които участваше във властта

Румен Радев
Румен Радев Източник: Zonanews

В българската политика изразът "силните на деня" вече ще трябва да се възприема буквално – силен си днес, а утре изпадаш в групата на слабаците. Някои политици разбраха това по най-тежкия начин – като шоумена Слави Трифонов, чиято партия ИТН светкавично стигна политическия връх и също толкова бързо се срина от него. А сега подобен упадък заплашва и президента Румен Радев, който само допреди половин година се разпореждаше с държавата като самодържец.

 

Едва ли някой очакваше, че Радев може да се сдобие с толкова власт, колкото получи в размирното време между 2021 г. и 2023 г. Преди това бяхме свикнали да смятаме президента едва ли не за церемониална фигура – институция с авторитет, но без реални правомощия. Е, това схващане се оказа грамадна грешка. Редуващите се служебни правителства, назначени от държавния глава, показаха, че той може да управлява страната почти като един редовен министър-председател. Това беше един "резервен конституционен модел", както сполучливо се изрази Христо Иванов от ПП-ДБ, който внезапно се наложи, когато парламентът колабира под тежестта на партийните вражди, и почти всички нишки на държавната власт се съсредоточиха в "Дондуков" 2.

 

Още тогава беше ясно, че това няма да изтрае дълго

Достатъчно беше парламентът да излъчи редовен кабинет и конструкцията, на която се опираше властта на президента, се изпаряваше като дим. Така стана, когато в края на 2021 г. беше избрано правителството на Кирил Петков. Дотогава той и колегите му в ПП бяха фаворити на Радев, но бързо се обърнаха в негови противници, защото искаха да управляват без да се съобразяват със своя патрон. Този кабинет обаче изтрая само около половин година, след което рухна заради вътрешните си противоречия, а страната отново беше поета от президентско правителство.

 

Такъв вариант за развитие съществуваше и сега. Кабинетът "Денков-Габриел" е най-крехката и неестествена политическа конструкция, която можем да си представим. И едва ли не през ден за последните 6 месеца, откакто той управлява, го удряше политически трус, който ни караше да се чудим колко ли ще изтрае. А беше ясно, че ако падне, Радев отново ще хване кормилото на държавата.

 

Е, не се случи. За добро или за лошо сглобката се удържа. Нещо повече – успешно преработи Конституцията така, че вариантът, на който се надяваше президентът, стана почти невъзможен да се случи. Досега, ако парламентът се провалеше с редовното правителство, държавният глава го разпускаше и назначаваше служебен кабинет, в който кадруваше както си иска. От сглобката обаче се изхитриха и обърнаха този модел – вече парламентът няма да се разпуска преди избори, а президентът ще избира служебен премиер между няколко висши държавни длъжности, изредени в Конституцията.

 

Тепърва ще разберем дали тази схема е сполучлива

Във всеки случай, президентът вече няма да бъде решаващият фактор в служебната власт. Замества го Народното събрание – иначе казано, сглобката, която на практика ще ръководи временния кабинет, тъй като всички потенциални премиери са назначени от парламента, в който ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС разполагат с мнозинство. Така Радев изгуби най-силния и важен лост, с който разполагаше. Дори и кабинетът "Денков-Габриел" да рухне утре, той няма да може да си върне позициите, с които разполагаше преди.

 

А междувременно Радев започна да се губи от общественото внимание. Опитите му да се върне в центъра на политическата сцена не успяват. Ето, управляващите захвърлиха идеята да обявят 24 май за национален празник на мястото на 3 март. Това ликвидира в зародиш инициативата за "Народно движение 3 март", зародила се в президентството. Тя целеше да обедини срещу сглобката консервативно и националистически настроените българи, като използва за повод смяната на празника. Сега обаче държавният глава и хората му ще трябва да мислят друг проект, ако държат отново да се занимават с партийно строителство.

 

Радев се загуби и в грандиозния скандал, който възникна около премахването на паметника на съветската армия. Тук в челото на "съпротивата" застанаха леви политици – Мая Манолова от "Левицата", Иван Таков от БСП-София и др. Дори по казуси, в които той реално се задейства – например, като оспори парламентарното решение да се предадат бронирани машини на Украйна, битката я водиха "Възраждане" и БСП, които нямат никакво намерение да делят славата си с него.

 

А тепърва на Радев му предстоят тежки схватки в защита на останалите му правомощия и наследството на служебните му правителства. От ПП-ДБ точат зъби, за да му отнемат възможността да влияе върху назначенията в специалните служби. Законопроект в тази посока е внесен в парламента и скоро ще му дойде редът за разглеждане. По искане на БСП беше създадена парламентарна анкетна комисия, която да проучи дългосрочният договор с турската газова компания "Боташ", който служебният кабинет на Радев сключи през януари 2023 г. Ясно е, че враждуващата с президента върхушка на "Позитано" 20 се кани да му създаде големи главоболия.

 

Така Радев се оказва в доста тежка ситуация. От една страна, той е поставен в положение на кръгова отбрана – атакуват го и управляващите, и опозицията. От друга страна, лостовете, с които той се налагаше като фактор в държавата един по един му биват отнемани. И той не знае какво да прави. Това пролича в новогодишното му обръщение, в което изсипа всевъзможни обвинения срещу противниците си, но с нищо не показа, че има конкретен план да им се противопостави. Равносметката е, че президентът се маргинализира като политическа и държавна фигура и това може да се окаже една от най-важните тенденции в българската политика за тази година, а и отвъд нея.

 

Източник: Людмил Илиев, "Сега"

Още от "Мнения и анализи"

ISW: Кремъл направи поредица от изявления за териториалните си апетити в Украйна

Представители на Кремъл директно заявиха кои части на Украйна искат да заграбят за себе си, което показва неизменната цел на Русия да унищожи украинската държава и да подчини украинския народ

Прочетете повече прочетете повече

Бившият евродепутат Асим Адемов: ПП-ДБ да се извинят заради подкрепата си на проруския кандидат Румен Радев 2021 г.

Подобни думи ми се искаше да чуя в началото на днешната кръгла маса за издигане на единна кандидатура за президент на самонареклата се "демократична общност" коалиция ПП-ДБ

Прочетете повече прочетете повече

SIPRI: Глобалният ядрен арсенал ще расте, тъй като ерата на разоръжаването приключи

Демонтирането на остарелите бойни глави на САЩ и Русия след края на Студената война доведе до значителен спад на ядрените арсенали, но този ефект сега се забавя, докато разполагането на нови ядрени оръжия се ускорява, посочи институтът

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени