Politico: Америка на Тръмп се превърна в съюзник на Путин

Според европейски дипломат, пожелал анонимност, "трансатлантическият съюз е към своя край"

Доналд Тръмп и Владимир Путин
Доналд Тръмп и Владимир Путин Източник: Kremlin.ru

Войната принуждава хората да вземат страна. От началото на пълномащабната инвазия Съединените американски щати подкрепиха Украйна, но новият президент на страната Доналд Тръмп, както изглежда на мнозина в Европа, застана на страната на диктатора Владимир Путин, пише Politico.

 

Само седем дни от намесата на Тръмп във войната между Русия и Украйна "превърнаха кошмарите на украинците и много от техните съюзници в реалност". Действията на американския президент подкопаха трансатлантическите отношения, които са в основата на европейската сигурност от 1945 г. насам.

 

Европейските политици започват да осъзнават колко дълбоко се е променил техният свят: сега те си имат работа с Америка, която в най-добрия случай е скептична, а в най-лошия враждебна към стария свят, който представляват. Ако имаше някакви съмнения за това доколко Тръмп е готов да си създаде врагове в Европа, във вторник вечерта той сложи край на тези съмнения, като обвини Украйна, че е "започнала" война с Русия.

 

Авторите отбелязват, че такова крещящо пренебрежение към факта на непровокираната инвазия на Путин преди три години шокира дори най-верните приятели на Америка в региона. Според европейски дипломат, пожелал анонимност, "трансатлантическият съюз е към своя край":
"Сега имаме съюз между руски президент, който иска да унищожи Европа, и американски президент, който също иска да унищожи Европа".

 

В неотдавнашното си изказване Тръмп също така нарече украинския президент Володимир Зеленски "диктатор" за това, че не е насрочил избори, и призна, че не е твърде загрижен за изхода от войната. Подобна реторика повтаря "враждебността, която Тръмп проявява към континента, откакто се завърна на президентския пост".

 

Журналистите отбелязват, че през първия месец от встъпването си в длъжност Тръмп и екипът му обявиха нови мита, многократно остро критикуваха ЕС като институция, "продадоха" Украйна още преди началото на мирните преговори, поставиха под въпрос историческите американски ангажименти към европейската сигурност и приветстваха Путин обратно в международната общност.

 

В Брюксел вече се очертава нова реалност: Съединените щати не са на страната на Европа. Лидерите на дясноцентристката Европейска народна партия, на социалистите и демократите, на либералната партия "Обнови Европа" и на Зелените заявиха, че Европа вече не може да разчита изцяло на Съединените щати в защита на общите ценности и интереси. Те заявиха, че европейските държави трябва да действат спешно, за да осигурят собствената си отбрана, като увеличат военните разходи и подкрепата за Украйна.

 

Някои обаче смятат, че Европа реагира прекалено остро на реториката на Тръмп. Но дори и коментарите на Тръмп да са просто "инструмент" за преговори, остава неясно какво точно се договаря, в чия полза и коя страна изпитва най-голям натиск в резултат на това.

Още от "Мнения и анализи"

ISW: Владимир Путин е непреклонен в желанието си да унищожи украинската държава

Президентът на Украйна Володимир Зеленски, за разлика от официалните лица на Кремъл, продължава да демонстрира готовността на Киев за компромис с цел постигане на траен мир

Прочетете повече прочетете повече

Проучване: Социалните мрежи изпреварват телевизията като източник на информация за младите хора у нас

Достъпът до здравеопазване и справянето с нарастващите цени трябва да бъдат основен приоритет в Европа, смятат хората на възраст 16-30 години в България

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени