
"Екипът на Тръмп трябва да разбере, че Кремъл се подиграва с добрата им воля". Това заяви полският министър на отбраната Радек Сикорски. Въпреки това се създава впечатлението, че Тръмп изобщо не осъзнава срама. Той показа невероятно снизхождение към Русия и враждебност към Украйна. Някои от неговите помощници осъдиха руския удар срещу Суми, Тръмп каза, че това е просто "грешка", макар и "ужасна".
Изненадващо, на 14 април той обвини Украйна за началото на войната, пренебрегвайки искането на Киев за американски ракети. "Вие влизате във война със страна, която е 20 пъти по-голяма и след това очаквате хората да ви дадат ракети".
Американският президент Доналд Тръмп обеща да прекрати конфликта в Украйна за 24 часа. Сега, твърдят информирани източници, той се надява да постигне прекратяване на огъня в рамките на първите 100 дни от мандата си, тоест до края на този месец - директно казано Великден. Той започна да нарича военния конфликт "войната на Байдън", но ако боевете се проточат още дълго, Тръмп се притеснява, че това ще бъде и неговата война, пише Economist.
Путин пренебрегна призива на Америка за 30-дневно безусловно прекратяване на огъня, с което Украйна се съгласи на 11 март. Вместо това Москва бави времето и само засили атаките си. На 13 април две руски ракети удариха град Суми, убивайки 35 души, включително събрали се за службата на Цветница. По-рано, на 4 април, подобно нападение удари Кривой Рог, убивайки 21 души, сред които 9 деца.
Способен ли е Тръмп да удари по Русия?
Според поддръжниците му Тръмп е готов да бъде твърд с Русия. Той продължи някои санкции на своя предшественик Джо Байдън и даде знак, че търпението му се изчерпва, като каза публично, че е "ядосан" на Москва. Той изложи и идеята за "вторични мита", вероятно срещу страни, които купуват руски петрол. На 11 април Тръмп заяви: "Русия трябва да започне да действа". Европейските лидери призоваха за допълнителни санкции срещу Русия, за да звучат убедително тези думи, но засега безрезултатно.
През март Тръмп за кратко спря продажбата на оръжия и обмена на разузнавателна информация с Украйна. Неговият съветник Кийт Келог сравни действията му с "удряне на муле с тояга по муцуната". Това проработи: в рамките на дни Украйна се съгласи на 30-дневно прекратяване на огъня. За упоритите руснаци обаче той не извади тояга, а само морков. На 10 април американски и руски официални лица се срещнаха в Истанбул, за да обсъдят дипломатическите отношения. Страните си размениха и двама затворници. Руските медии твърдят, че сближаването продължава независимо от хода на преговорите за Украйна.
Когато Тръмп обяви своите глобални мита този месец, той удари Украйна с минимална ставка от 10%, като същевременно показа, че щади Русия (уж защото вече беше под санкции). Единствената утеха за Украйна е, че търговската война доведе до рязък спад на цената на петрола от 80 долара за барел през януари до 65 долара, намалявайки рязко доходите на диктатора Путин (руският петрол върви с около 10 долара под цената на европейския сорт "Брент").
Прави впечатление, че идеята за допълнителна военна помощ на Украйна отсъства в изказванията на Тръмп. И наистина, подкрепата на Америка намалява. Одобрените от Джо Байдън доставки на оръжие ще приключат през следващите месеци, а Тръмп не е предприел никакви стъпки в тази насока. Новите бюджетни средства за подкрепа на Украйна изглеждат малко вероятни.
Освен това Америка изтегля войски и оборудване от Жешов, важен транспортен център в Полша, откъдето се доставят оръжия за Украйна. Техните задължения вече ще се изпълняват от европейски войски. Междувременно министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет дори не се появи на срещата на Контактната група за отбрана на Украйна на 11 април в Брюксел, а говори чрез видеовръзка. Тази група от 50 държави е създадена и ръководена от неговия предшественик Лойд Остин.
Ролята на Европа в подкрепата за Украйна
Засега европейците се движат в две посоки. Първата е съвместната работа на Великобритания и Франция за създаване на европейски сили за сигурност, които да помогнат на Украйна след прекратяването на огъня. Русия се противопоставя на това, а Америка не дава гаранции, че ще подкрепи европейците. Тези сили няма да охраняват директно линията на съприкосновение между руските и украинските войски. Вместо това те ще стоят далеч от фронта, вероятно в Западна Украйна, където ще се съсредоточат върху обучението на украинските войски и може би провеждането на съвместни въздушни патрули.
Европейците се надяват да покажат на Тръмп, че са готови да поемат тежестта на собствената си сигурност, надявайки се да запазят поне част от американските ангажименти, ако не към Украйна, то към НАТО. Съгласно тази нововъзникваща схема Русия ще бъде ограничена в три зони: подсилени украински сили ще държат линията на изток, европейските сили ще държат линията на запад и, поне засега, американското присъствие в страните от НАТО ще се запази.
Създаването на такива сили ще изисква прекратяване на огъня. Съобщава се, че специалният пратеник на Тръмп в Русия Стив Уиткоф казва, че най-бързият начин да се постигне това е да се предадат на Москва четири украински региона, за които тя претендира, включително територия, която все още не е завладяла (Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област). Това е абсолютно неприемливо за Украйна и нейните европейски партньори.