рябва да има баланс, защото тези избори ще бъдат гледани под лупа, вече е ясно, че законодателството не отговаря на критериите за демократична регулация на вота. Това заяви в политологът проф. Румяна Коларова във връзка с полицейските акции срещу търговията с вот и скандалите в навечерието на изборите пред bTV. "Положително е да има действия срещу ограничаване на търговията с вот, но все пак трябва да сме наясно, че изборите трябва да се провеждат в обстановка, в която няма страх. Тук, като че ли се наслагва страх от машините, страх в определени населени места", допълни политологът.
Политологът Татяна Буруджиева потвърди, че има доста забележки към Изборния кодекс от страна на международната общност, но по отношение на контролирания в вот у нас – тя обясни, че не бива да се прекрачват никакви граници. "Не трябва да въвеждаме в заблуждение избирателите – контролиран и купен вот, както и корупция, никъде по света не са абсолютно унищожени. Въпросът е това нещо да не влияе върху резултатите от изборите. Когато хората гласуват – това е най-голямата преграда срещу купените гласове", каза още експертът.
Проф. Коларова допълни, че тези общности в повечето случаи са затворени, а там средствата за принуда са особени. По думите ѝ, когато подобни групи рязко сменят партията, за която гласуват, това говори за купен вот. "Крайните резултати не винаги се определят от контролирания и купения вот, защото там има едно наддаване – нещо като пазар", поясни Коларова. Относно социологическите нагласи Буруджиева смята, че малките разлики между партиите може да се обърнат драстично от хората, които вземат решение за кого да гласуват в последния момент. "Така беше с "Има такъв народ" на предните избори" – всички бяха прогнозирали, че ще са трети, но станаха втори. Във всяко едно социологическо проучване около четвърт от хората отказват да бъдат интервюирани", напомни проф. Коларова.