Проф. Тагарев: Няма как САЩ и Русия да постигнат споразумение, което не е съгласувано с Киев

Не очаквам бързо развитие, подчерта той

Проф. Тодор Тагарев
Проф. Тодор Тагарев Източник: Zonanews

 Започнаха разговорите между високопоставени представители на САЩ и Русия. Срещата се провежда в Саудитска Арабия и е посветена на подобряването на двустранните отношения и договарянето на край на войната в Украйна. Делегациите са водени от първите дипломати на двете страни - Марко Рубио и Сергей Лавров.
 
Възможно ли е да се постигне сделка за примирие в Украйна? И защо на масата за преговори няма представители на Украйна и ЕС? Темата коментираха бившият военен министър проф. Тодор Тагарев и преподавателят проф. Йонко Мермерски в ефира на предаването "Твоят ден" по NOVA NEWS.

 

"Не очаквам бързо развитие. Ако се постигнат договорки, те ще са резултат от цяла серия от срещи, но няма как това да се случи без участието на Украйна и представители на ЕС. Тръмп и екипът му казаха, че отговорността за съблюдаване на мирни договорености ще е на Европа", посочи проф. Тагарев. 

 

"Какви договорки може да станат, при условие че три години нямаше никакъв диалог? Тръмп е много предвидим. Сега нещата вървят интензивно, защото четири години ситуацията се развиваше в обратна посока на това, което той се опитваше да направи. Той е суверенист, а не глобалист. САЩ в момента искат Европа да направи повече за себе си, а не те да са гарантът за всичко. В момента в Рияд "чупят леда", коментира на свой ред проф. Йонко Мермерски.

 

Проф Тагарев е категоричен, че няма как САЩ и Русия да постигнат споразумение, което не е съгласувано с Украйна. А сигналите от Европа също били ясни – че ще работи за траен и справедлив мир. "За да бъде постигнат такъв, трябва да се отчете мнението на Украйна и на Европа", смята бившият военен министър.

 

"Не е въпросът къде ще е линията, а тази линия да не се пресича в бъдеще, тоест - да има гаранции за сигурността. Това не може да стане с 1-2 срещи. Ще бъде поетапен процес. Дано всяка стъпка води до изграждане на някакво доверие, защото три години нямаше диалог", каза Мермерски.

 

Тагарев е убеден, че във войната няма ясен победител, а Украйна, подкрепена от Европа, може да продължи още дълго да воюва.

 

"За мен най-неочаквано е, че САЩ, като начална позиция в преговорния процес, приеха основни искания на Путин - Украйна да не влиза в НАТО и Русия да остане на окупираните до момента територии. Изглежда, че Тръмп и неговата администрация го приемат", аргументира се Тагарев.

Още от "Мнения и анализи"

ISW: Владимир Путин е непреклонен в желанието си да унищожи украинската държава

Президентът на Украйна Володимир Зеленски, за разлика от официалните лица на Кремъл, продължава да демонстрира готовността на Киев за компромис с цел постигане на траен мир

Прочетете повече прочетете повече

Проучване: Социалните мрежи изпреварват телевизията като източник на информация за младите хора у нас

Достъпът до здравеопазване и справянето с нарастващите цени трябва да бъдат основен приоритет в Европа, смятат хората на възраст 16-30 години в България

Прочетете повече прочетете повече

Мартин Табаков: Най-притеснителното в позиция на САЩ по отношение на войната е, че Европа и Украйна бяха поставени на за

Общото между Тръмп и Путин е, че и двамата разсъждават сравнително идентично по отношение на системата на международни отношения, добавя той

Прочетете повече прочетете повече

Водещи новини

Много американски сенатори и конгресмени се опълчиха на Тръмп заради Зеленски

Преобладаващо мнозинство членове на Конгреса на САЩ от двете партии и камари са готови да направят всичко необходимо, за да предотвратят "възнаграждаването" на Путин за незаконната му агресия срещу Украйна, пише републиканският конгресмен Брайън Фицпатрик в социалната мрежа X

Последни новини

Най-четени