Проф. Тагарев: Няма как САЩ и Русия да постигнат споразумение, което не е съгласувано с Киев

Не очаквам бързо развитие, подчерта той

Проф. Тодор Тагарев
Проф. Тодор Тагарев Източник: Zonanews

 Започнаха разговорите между високопоставени представители на САЩ и Русия. Срещата се провежда в Саудитска Арабия и е посветена на подобряването на двустранните отношения и договарянето на край на войната в Украйна. Делегациите са водени от първите дипломати на двете страни - Марко Рубио и Сергей Лавров.
 
Възможно ли е да се постигне сделка за примирие в Украйна? И защо на масата за преговори няма представители на Украйна и ЕС? Темата коментираха бившият военен министър проф. Тодор Тагарев и преподавателят проф. Йонко Мермерски в ефира на предаването "Твоят ден" по NOVA NEWS.

 

"Не очаквам бързо развитие. Ако се постигнат договорки, те ще са резултат от цяла серия от срещи, но няма как това да се случи без участието на Украйна и представители на ЕС. Тръмп и екипът му казаха, че отговорността за съблюдаване на мирни договорености ще е на Европа", посочи проф. Тагарев. 

 

"Какви договорки може да станат, при условие че три години нямаше никакъв диалог? Тръмп е много предвидим. Сега нещата вървят интензивно, защото четири години ситуацията се развиваше в обратна посока на това, което той се опитваше да направи. Той е суверенист, а не глобалист. САЩ в момента искат Европа да направи повече за себе си, а не те да са гарантът за всичко. В момента в Рияд "чупят леда", коментира на свой ред проф. Йонко Мермерски.

 

Проф Тагарев е категоричен, че няма как САЩ и Русия да постигнат споразумение, което не е съгласувано с Украйна. А сигналите от Европа също били ясни – че ще работи за траен и справедлив мир. "За да бъде постигнат такъв, трябва да се отчете мнението на Украйна и на Европа", смята бившият военен министър.

 

"Не е въпросът къде ще е линията, а тази линия да не се пресича в бъдеще, тоест - да има гаранции за сигурността. Това не може да стане с 1-2 срещи. Ще бъде поетапен процес. Дано всяка стъпка води до изграждане на някакво доверие, защото три години нямаше диалог", каза Мермерски.

 

Тагарев е убеден, че във войната няма ясен победител, а Украйна, подкрепена от Европа, може да продължи още дълго да воюва.

 

"За мен най-неочаквано е, че САЩ, като начална позиция в преговорния процес, приеха основни искания на Путин - Украйна да не влиза в НАТО и Русия да остане на окупираните до момента територии. Изглежда, че Тръмп и неговата администрация го приемат", аргументира се Тагарев.

Още от "Мнения и анализи"

Войната между Русия и НАТО няма да прилича на тази в Украйна, Москва ще се съсредоточи върху това да сломи решимостта на

Всеки неуспех в защитата на член на НАТО, подложен на атака, би сигнализирал за практически разпад на Алианса. Това е основната цел за Русия

Прочетете повече прочетете повече

ISW: След капитулацията на Украйна Путин иска война с НАТО

Увеличените руски запаси от ракети, производството на дронове и адаптирането на безпилотни летателни апарати показват ангажимента на Русия да постигне военните си цели с военни средства в една продължителна война в Украйна

Прочетете повече прочетете повече

ISW: Русия оправдава войната в Украйна с митове за ВСВ

Руският военен министър Белоусов изрично определи мащабните руски военни реформи като подготовка за бъдещ конфликт с НАТО, тъй като председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев заплаши европейските страни, които подкрепят Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Водещи новини

Politico: България и Румъния са ключовите държави в новата стратегия на ЕС за сигурност в Черно море

Румъния и България са държавите от ЕС на брега на Черно море и блокът ще инвестира в модернизиране на регионалната инфраструктура, като пристанища, железопътни линии и летища, за да може да се обслужва тежко военно оборудване

Последни новини

Най-четени