
Военните разходи по света са достигнали 2,72 трилиона щатски долара през 2024 година. Това е увеличение с 9,4 процента спрямо 2023 г. и е най-големият скок поне от края на Студената война, се казва в публикуван днес доклад на водещ мозъчен тръст.
Засиленото геополитическо напрежение е довело до увеличаване на разходите за отбрана във всички региони на света. Ръстът е особено голям в Европа и Близкия изток, показват данни на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI). "Над 100 страни по света са увеличили военните си разходи през 2024 г.", заявиха от института.
.jpg)
"Тъй като правителствата все повече отдават приоритет на военната сигурност, често за сметка на други бюджетни области, икономическите и социалните компромиси могат да имат значителни последици за обществата през следващите години", допълва организацията.
Войната в Украйна и съмненията относно ангажимента на САЩ към НАТО доведоха до увеличение на военните разходи в Европа (включително Русия) със 17 процента. Така разходите за отбрана на континента надхвърлиха нивата, отчетени в края на Студената война.
Русия е похарчила за целта 149 милиарда долара през 2024 г., с 38 на сто повече, отколкото през 2024 г. и двойно повече от 2015 година. Това представлява 7,1 процента от БВП и 19 процента от всички правителствени разходи на страната.
Общите военни разходи на Украйна са нараснали с 2,9 процента, достигайки 64,7 милиарда долара. Това е 43 на сто от разходите на Русия и 34 процента от БВП на Украйна, което я прави страната, похарчила най-голям дял от парите си за отбрана през 2024 г. "Украйна отделя в момента всичките си данъчни постъпления за армията си", каза SIPRI. "С толкова малък финансов буфер ще бъде трудно за Украйна да продължи да увеличава военните си разходи", допълни организацията.
Военните разходи на САЩ са се увеличили с 5,7 на сто до 997 милиарда долара, което е 66 процента от всички разходи на страните от НАТО и 37 процента от световните военни разходи за 2024 г. "Това наистина показва силното геополитическо напрежение", заяви Сяо Лян, изследовател в програмата "Военни разходи и производство на оръжие" на SIPRI, предаде АФП.
Повече от 100 държави увеличават бюджетите си за отбрана през миналата година, подчертава докладът. Солидната сметка ще има "дълбоко социално-икономическо и политическо въздействие", отбеляза Лян, тъй като "държавите трябва да правят компромиси при бюджетните си решения".
"Виждаме как много европейски страни намаляват други пера на бюджета като международната помощ, за да финансират нарастващите разходи за армията, [...] или обмислят повишаване на данъци и задлъжняване", изброи той. Няколко европейски държави се отличават.
Военните разходи на Германия например скачат с 28 процента, достигайки 88,5 милиарда долара, с което тя измества Индия от четвъртото място в света. "За първи път от обединението си Германия става страната с основен принос в областта на отбраната в Централна и Западна Европа", коментира Сяо Лян.
И 32-те членки на НАТО, започнали процес по превъоръжаване пред перспективата за евентуално американско оттегляне, също значително увеличават тези разходи, посочва АФП. "През 2024 година 18 от 32-те държави постигат целта от 2 процента от БВП за военни разходи" - нещо невиждано от създаването на НАТО досега, уточнява изследователят.
"Очакват се мащабни проекти за оръжейни покупки през идните години", добавя той. Същата тенденция се наблюдава и в Близкия изток. Израел продължи войната си в ивицата Газа и през 2024 г. военните му разходи скочиха с 65 процента, достигайки 46,5 милиарда долара - най-голямото увеличение от Шестдневната война през 1967 година, посочи SIPRI.
За сметка на това разходите на Иран намаляват с 10 процента, възлизайки на 7,9 милиарда долара през 2024 г., "въпреки участието му в регионални конфликти", отбелязва SIPRI, тъй като "санкциите сериозно ограничават способността му да увеличава разходите си".
На второ място след САЩ е Китай, който инвестира в модернизацията на своите въоръжени сили, разширяването на способностите си в кибервойната и развитието на ядрения си арсенал. Страната вече представлява половината от военните разходи в Азия и Океания. През 2024 година Китай е увеличил военния си бюджет със 7 на сто, достигайки 314 милиарда долара.