Републиканецът Фриц Петиджон: В името на мира в Украйна Тръмп ще заплаши Русия с икономическа война

В дългосрочен план това ще помогне за ограничаване на дългогодишните империалистически тенденции на Русия

Американски натиск срещу Русия
Американски натиск срещу Русия Източник: Zonanews

Доналд Тръмп ще започне нова ера във външната политика, пише републиканецът Фриц Петиджон. Той е бил представител на РП в Сената на Аляска, както и в местната Камара на представителите. Бил е флотски офицер, както и политически коментатор в Anchorage Daily News.

 

В анализ, написан за изданието American Thinker, Петиджон настоява, че Тръмп ще сложи край на конфликта в Украйна, като заплаши Русия с икономическа война, ако откаже сделката. Но той ще й предложи помощ, ако се сключи споразумение.

 

През 80-те години, когато служих в Законодателното събрание на Аляска, ни предстояха богати години: бяхме добре нахранени и доволни от себе си. Петролът струваше повече от 100 долара за барел и с такъв доход беше необходимо да набиете мозъка си, за да го похарчите напълно.

 

Добив на петрол
Добив на петрол Източник: iStock

Но след това петролът започна да пада в цената и в крайна сметка се срина през 1986 г. до 32 долара за барел. Икономиката на Аляска изпадна в мини-рецесия, жилищният пазар се срина и всичко се сведе до бюджетни съкращения. Никой от нас не можеше да разбере какво се случва. Едва по-късно, след разпадането на Съветския съюз, стана напълно ясно какво се е случило.

 

Първата външнополитическа инициатива на президента Рейгън през 1981 г. беше да продаде на Саудитска Арабия самолетите AWACS за ранно предупреждение и система за предупреждение. Израел и еврейската общност в САЩ бяха възмутени и разтревожени: с такива самолети саудитците щяха да получат ранно предупреждение за всяка израелска атака и да подготвят защитата си. По това време израелските военновъздушни сили контролираха небето над целия Близък Изток и нямаха намерение да отстъпят господството си.

 

Роналд Рейгън
Роналд Рейгън Източник: AP

Но Рейгън надделя и саудитците се оказаха наши длъжници. Скоро те започнаха да наводняват световния пазар с петрол, уж за да обуздаят измамната ОПЕК. И така правеха година след година – докато пазарът най-накрая достигна дъното през 1986 г.

 

Неслучайно именно през 1986 г. съветското Политбюро решава, че страната ни повече не може да се съревновава в Студената война. 90% от съветската твърда валута идва от продажбата на петрол. Никой в света не приемаше плащане в рубли и твърдата валута беше необходима за участие в глобалната икономика. Не можете да играете суперсила, когато нямате пари. Ето как Рейгън спечели Студената война без изстрел.

 

Дефицитът бележи всичко в Съветския съюз
Дефицитът бележи всичко в Съветския съюз

Американската икономическа мощ, ако се използва правилно, замества военната мощ. Ето как президентът Тръмп ще сложи край на украинския конфликт: с помощта на моркова и тоягата. Той ще заплаши Путин с пълна икономическа война, ако откаже разумно споразумение с Украйна. След постигане на споразумение обаче ще може да предложи икономическа помощ.

 

В наши геополитически интереси е да вбием клин между Русия и Китай и да постигнем "развод" между тях. Това оправдава данъчните облекчения за американските компании за инвестиции в Русия. С помощта на Америка Путин ще доведе Русия до просперитет, невиждан в историята. Когато той дойде на власт, Русия беше бедна. Може да я остави богата. Това ще стане негово историческо наследство.

 

Освен това в дългосрочен план това ще помогне за ограничаване на дългогодишните империалистически тенденции на Русия. Защо да нахлуете в Полша, ако имате повече пари от самите поляци? Но какво да правим с факта, че Русия беше, е и ще си остане диктатура? Ами руският народ? Не заслужава ли демократична форма на управление?

 

И това ще трябва да решат самите руснаци. Няма да гарантираме ничия свобода, освен нашата. Това е политически прагматизъм – или рационален интерес, ако искате. Всеки път, когато се отклоняваме от този курс - както във Виетнам и Ирак - това не само не успява да доведе до желаните резултати, но също така има цена от гледна точка на пропилени животи и пропилени средства.

 

Относно Иран – не е нужно нахлуване или друг военен отговор. Можем просто да наложим пълно ембарго върху иранския износ, както по суша, така и по море. Това ще задуши икономиката им толкова много, че самият ирански народ ще свали своите деспоти. Започна нова ера - както у нас, така и по света. Бог да благослови Америка!

Още от "Мнения и анализи"

Тодор Тагарев: Почти няма вероятност руският президент да използва ядрено оръжие

Литовската евродепутатка от ЕНП Раса Юкниявичене пък казва, че сигурността на балтийските страни и източния фланг на Европейския съюз срещу руската агресия е неотделима част от общата сигурност на съюза

Прочетете повече прочетете повече

56 % от българите предпочитат в 51-вото Народно събрание да бъде съставено правителство, дори с компромиси, сочи проучва

В полза на нови избори се обявява единствено електоратът на "Възраждане" – 51%, но 35% от привържениците на партията са "за" съставяне на кабинет

Прочетете повече прочетете повече

Асем Адемов: Дали Иван Костов им е обяснил, че когато се вземеш с "проклятието на България ", "проклятието" не се промен

Когато при Борисов идваха или той отиваше при европейските лидери и те искаха съвети от него, единият от лидерите на Промяната е бил продавач на сок от моркови, другият е ковял кариерата си като международен измамник

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени