Ще увеличи ли американската индустрия планираното производство на стелт бомбардировачи B-21?

Призивите за значително разширяване на производството на B-21 се отправят от няколко години

Бомбардировач B-21
Бомбардировач B-21 Източник: Bloomberg

 Американската индустрия в момента има капацитета да увеличи значително годишното производство на стелт бомбардировачи B-21, което ще позволи на ВВС на САЩ да продължат напред с плановете, които в момента се разглеждат, за увеличаване на общите поръчки, без да е необходимо да се разпределят поръчките върху по-голям брой от години, пише MWM.

 

Ръководителят на Глобалното ударно командване на военновъздушните сили генерал Томас Бюсиер отбеляза в този смисъл на 6 декември: "Ако Министерството на военновъздушните сили, Министерството на отбраната или Конгресът насочи ускорена скорост... за програмата B-21, има известна способност растеж в рамките на настоящия комплекс".

 

Изявлението му беше направено в отговор на въпроси относно възможността за увеличаване на производството на B-21, включително дали наред с основния изпълнител на програмата Northrop Grumman може да се наложи други изпълнители да станат в чужбина. Той уточни, че най-ефективният начин" за разширяване на производството вероятно ще "изисква отварянето на друг производствен комплекс" с Northrop Grumman.


Бюсиер припомни, че предишният началник на щаба, началник на военновъздушните сили и секретар на военновъздушните сили са свидетелствали пред Конгреса, че вероятно ще е необходим флот от 220 бомбардировача, за да се изпълнят изискванията, което ще изисква придобиването на поне 145 B -21 в допълнение към 75-те бомбардировача B-52J, които ВВС възнамеряват да запазят.

 

Началникът на щаба на Военновъздушните сили генерал Дейвид Алвин по-рано заяви през април, че B-21 "със сигурност е бъдещето на нашите бомбардировачи… 100 е рекордната програма", добавяйки, че въпреки че тази цифра трябва да бъде достигната в средата на 30-те години , това може да се промени, ако се вземе решение за увеличаване на мащабното производство.

 

Нежеланието да се коментира бъдещият размер на флота B-21 вероятно ще бъде повлияно от два основни фактора. Първият е изключително неблагоприятните прецеденти, създадени от големите програми за авиация и военни кораби след Студената война, като стелт изтребителят F-22 и стелт бомбардировачът B-2 претърпяха сериозни закъснения, преди придобиванията да бъдат намалени до малка част от предварително планираните нива, докато планираното производство на F-35, първоначално оценено на 5000 самолета, също постепенно е намалено. След като първият полет на B-21 вече беше сериозно забавен, остават възможни по-нататъшни големи закъснения, както и преразходите.


Вторият основен фактор е, че жизнеспособността на стелт бомбардировачи с летящи крила с много висока стойност може да бъде поставена под въпрос, особено след като САЩ са изправени пред нарастваща фискална криза и се смята, че вероятно ще бъдат принудени да направят много големи съкращения на държавните разходи.

 

Превишаването на разходите, особено във връзка с оперативните разходи, може да направи по-голям флот от B-21 недостъпен и ще последва силните прецеденти, създадени от програмите F-22, F-35 и B-2 за невъзможност да се контролират тези разходи. Освен това големият напредък в радарните технологии, особено в Китай, може много значително да намали стойността на стелт бомбардировачи като B-21, като основното предимство на новия самолет пред B-52J е неговата стелт способност.

 

Освен това, програмите, включващи по-евтини безпилотни самолети, по-модерни крилати и балистични ракети, както и хиперзвукови самолети, се разглеждат като алтернативи на B-21, като се очаква производственият цикъл на новия бомбардировач да бъде силно повлиян от успехите на тези програми. Геополитическата ситуация в средата на 2030-те години също е важен фактор, както и състоянието на отбраната на Китай, Русия, Северна Корея и други противници, които бяха модернизирани бързо .

 

MWM пише още, че призивите за значително разширяване на производството на B-21 се отправят с нарастваща честота от няколко години, като ВВС  съобщиха последно през октомври, че обмислят значително разширяване на планираните придобивания в рамките на преглед на структурата на силите. Главният изпълнителен директор на Northrop Grumman Кати Уордън наскоро заяви, че вярва, че възможността за разширени поръчки е "точно това, което въздушните сили гледат", като секретарят на военновъздушните сили Франк Кендъл "беше отворен за разглеждане на различните възможности, които имат за увеличаване на своите размер на силата и говори конкретно за NGAD и знаем, че B-21 също е в микса.

 

В доклад,  съставен от бивш пилот на бомбардировач Марк Гънзингер, мозъчният център на института Мичъл през юни 2020 г. оцени, че ВВС на САЩ ще трябва да неутрализират много голям брой цели дълбоко в китайското и руското въздушно пространство в случай на война, което би наложило флот B-21 далеч надхвърля предвидените 100 бомбардировача. Той изискваше флот от малко над 200 B-21.


Изследователската служба на Конгреса на САЩ в доклад от 2019 г. също  подчерта, че оттеглянето на B-1B, B-2 и евентуално бомбардировачите B-52 ще изисква много по-големи придобивания на B-21, за да се избегне срив в размера на целия флот от бомбардировачи. Базираният във Вашингтон Център за стратегически и бюджетни оценки по това време препоръча придобиването на 288 бомбардировача B-21 и успоредно с това запазването на целия флот B-52.  Сериозни  недостатъци в конструкцията на подводниците и големи надценки на разходите и  проблеми с развитието, които оставят бъдещето на програмата за балистични ракети с междуконтинентален обсег Sentinel  несигурно , доведоха до приписването на по-голямо значение на програмата B-21 като средство за поразяване на цели дълбоко във вражеската територия.

 

Източник: Dnes.bg

Още от "Мнения и анализи"

Михаил Константинов: Шеф на парламента да се избира с обикновено мнозинство

Журналистът Веселин Стойнев каза, че проблемът е, че още преди избора на председател на парламента ПП-ДБ са поставили пред скоби Делян Пеевски с искането за санитарен кордон около него

Прочетете повече прочетете повече

Тодор Тагарев: Почти няма вероятност руският президент да използва ядрено оръжие

Литовската евродепутатка от ЕНП Раса Юкниявичене пък казва, че сигурността на балтийските страни и източния фланг на Европейския съюз срещу руската агресия е неотделима част от общата сигурност на съюза

Прочетете повече прочетете повече

56 % от българите предпочитат в 51-вото Народно събрание да бъде съставено правителство, дори с компромиси, сочи проучва

В полза на нови избори се обявява единствено електоратът на "Възраждане" – 51%, но 35% от привържениците на партията са "за" съставяне на кабинет

Прочетете повече прочетете повече

Асем Адемов: Дали Иван Костов им е обяснил, че когато се вземеш с "проклятието на България ", "проклятието" не се промен

Когато при Борисов идваха или той отиваше при европейските лидери и те искаха съвети от него, единият от лидерите на Промяната е бил продавач на сок от моркови, другият е ковял кариерата си като международен измамник

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени