Тръмп иска да превърне Украйна в подобие на африканска колония със сделка за полезните й изкопаеми

Зеленски подчерта, че всяко споразумение с Вашингтон трябва да включва ангажименти на САЩ в областта на сигурността

Зеленски-Тръмп
Зеленски-Тръмп Източник: Колаж/Zonanews

Миналата седмица украинският президент Володимир Зеленски отхвърли искането на администрацията на Доналд Тръмп за придобиване на 50% от полезните изкопаеми на страната му. Това искане предизвика значителни противоречия, тъй като застраши продължаването на американската помощ за Украйна, пише The Washington Post, цитиран от УНИАН.

 

Украинските власти обмислят алтернативно предложение, което ще позволи на САЩ достъп до природни ресурси, като същевременно засили гаранциите за сигурност за Украйна. Според източници, запознати с преговорите, Киев се стреми да сключи споразумение, което ще отчита стратегическите интереси на страната.

 

Зеленски каза пред репортери, че е отхвърлил предложението, тъй като то все още не е било правилно подготвено:
"Можем да обмислим как да разпределим печалбите, когато гаранциите за сигурност са ясни. Досега не съм виждал това в документа". Той подчерта, че всяко споразумение с Вашингтон трябва да включва ангажименти на САЩ в областта на сигурността.

 

Искането от Вашингтон дойде по време на посещение на министъра на финансите Скот Бесенд в Киев, което го направи първият служител на кабинета на Тръмп, който се срещна с украински лидер. Трима високопоставени украински служители, двама европейски дипломати и двама други осведомени източници потвърдиха разговорите. Те подчертаха, че темата на дискусиите е изключително чувствителна.

 

В европейските дипломатически кръгове това предложение предизвика безпокойство не само заради мащаба си, но и заради желанието на Киев да намери компромис, който да осигури подкрепата на САЩ в конфронтацията с Русия. Един от украинските официални лица саркастично отбеляза, че страната е готова да предложи дори "масови доставки на украински яйца", като се има предвид високата им цена в САЩ.

 

Друг съветник обаче изрази изненада от амбицията на исканията на администрацията на Тръмп, сравнявайки ситуацията с европейското разделение на африканските колонии през 18 век. Той отбеляза, че подобно споразумение може да доведе до прехвърляне на правото за добив на ресурси на Украйна без гаранции за реалното им развитие.

 

Белият дом все още не е коментирал тази ситуация. По-рано Тръмп обяви интереса на САЩ към украинските минерали, което предизвика известно объркване, тъй като Украйна няма значителни запаси от тези елементи.

 

"Украйна се нуждае от международно сътрудничество в областта на минното дело, защото то може да направи бъдещия свят справедлив и дългосрочен, а споразумението трябва да бъде от полза за всички страни, а не да изглежда като компенсация", каза Володимир Ланда, икономист в Центъра за икономическа стратегия.

 

Според украински официални лица Киев е получил предложението само четири часа преди срещата на Зеленски с Бесент. Министърът на финансите на САЩ "настоя" украинският президент да го подпише незабавно, но Зеленски отказа.

 

По време на разговорите в Мюнхен Зеленски се срещна с вицепрезидента Джей Ди Ванс и държавния секретар Марко Рубио, като подчерта правните ограничения на Украйна върху предложеното споразумение. Украинците предложиха алтернативни варианти, тъй като документът, представен от администрацията на Тръмп, беше "кратък меморандум за разбирателство" и не съдържаше механизми за правоприлагане.

 

Зеленски за първи път предложи идеята за включване на САЩ в минното дело още през септември по време на среща с Тръмп. Той подчерта, че Украйна е заинтересована да привлече европейски партньори, а не само Вашингтон. Критиците обаче посочват, че искането за прехвърляне на 50% от минералния сектор е непропорционално на помощта, която Киев получи.

 

"Сега инвестициите в украинския сектор на критичните минерали могат да имат много смисъл. Но първоначалното предложение на президента Тръмп изглежда неразумно, експлоататорско и малко вероятно да сложи край на войната. Това е лош начин за прокарване на американските интереси", каза Саймън Джонсън, икономист в Масачузетския технологичен институт. "Очаквам украинската реакция да бъде разочарование и недоверие", добавя той.

Още от "Мнения и анализи"

ISW: Владимир Путин е непреклонен в желанието си да унищожи украинската държава

Президентът на Украйна Володимир Зеленски, за разлика от официалните лица на Кремъл, продължава да демонстрира готовността на Киев за компромис с цел постигане на траен мир

Прочетете повече прочетете повече

Проучване: Социалните мрежи изпреварват телевизията като източник на информация за младите хора у нас

Достъпът до здравеопазване и справянето с нарастващите цени трябва да бъдат основен приоритет в Европа, смятат хората на възраст 16-30 години в България

Прочетете повече прочетете повече

Мартин Табаков: Най-притеснителното в позиция на САЩ по отношение на войната е, че Европа и Украйна бяха поставени на за

Общото между Тръмп и Путин е, че и двамата разсъждават сравнително идентично по отношение на системата на международни отношения, добавя той

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени