US дипломат: Путин може да нападне и натовски държави, България е сред тях

Според него желанието на Путин е да си възвърне границите на Руската империя

У. Робърт Пиърсън
У. Робърт Пиърсън Източник: Скрийншот/Youtube

Диктаторът Владимир Путин няма да се задоволи само с война срещу Украйна - възможно е да се опита да превземе други държави, включително и членки на НАТО. Това твърди американският дипломат и бивш посланик на САЩ в Турция У. Робърт Пиърсън пред The Hill, цитиран от "24 часа".

 

Според него желанието на Путин е да си възвърне границите на Руската империя. Но за да се случи това, той трябва да постигне пълен контрол над редица европейски държави.

 

Робърт Пиърсън смята, че списъкът с потенциални жертви на Путин включва не само Естония, Латвия и Литва, но и Полша, Словакия, Унгария, Румъния, България и Молдова.

 

"Ако Путин оцелее, ще направи всичко, за да увеличи руското военно присъствие възможно най-далеч на Запад. Той ще превземе Минск, подчинявайки го на Москва и ще засили присъствието на руските си войски в Сирия и Казахстан. Също така ще увеличи действията си в Калининград и покрай балтийските граници, за да сплаши силите на НАТО, Полша и Германия", заявява дипломатът.

 

Пиърсън отбеляза, че Путин е заинтересован от създаването на "замразен" конфликт в Украйна.

 

Според американския дипломат основната задача на НАТО е да вземе важно решение за нова система за сигурност на Европа след края на войната. Санкциите, наложени срещу Русия няма да доведат до победа за САЩ или Алианса, ако не накарат Путин да изтегли войските си от Украйна. За това той смята, че Европа и САЩ трябва да разберат, че не е достатъчно да се "играе в отбрана".

 

Вашингтонското издание цитира и думите на високопоставения германски дипломат Томас Багер пред "Ню Йорк таймс" от 27 март: "Ние не осъзнавахме, че Путин си е създал историческа митология и мисли в категориите на хилядолетна империя. Не можеш да възпреш такъв човек със санкции".

Още от "Мнения и анализи"

ISW: Кремъл направи поредица от изявления за териториалните си апетити в Украйна

Представители на Кремъл директно заявиха кои части на Украйна искат да заграбят за себе си, което показва неизменната цел на Русия да унищожи украинската държава и да подчини украинския народ

Прочетете повече прочетете повече

Бившият евродепутат Асим Адемов: ПП-ДБ да се извинят заради подкрепата си на проруския кандидат Румен Радев 2021 г.

Подобни думи ми се искаше да чуя в началото на днешната кръгла маса за издигане на единна кандидатура за президент на самонареклата се "демократична общност" коалиция ПП-ДБ

Прочетете повече прочетете повече

SIPRI: Глобалният ядрен арсенал ще расте, тъй като ерата на разоръжаването приключи

Демонтирането на остарелите бойни глави на САЩ и Русия след края на Студената война доведе до значителен спад на ядрените арсенали, но този ефект сега се забавя, докато разполагането на нови ядрени оръжия се ускорява, посочи институтът

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени