Велизар Шаламанов: Решението в Близкия изток преминава през победата над Русия

Не може постоянен член на Съвета за сигурност да бъде в основата на голяма война, добави той

Велизар Шаламанов
Велизар Шаламанов Източник: БГНЕС

"Русия има интерес да се разраства конфликтът в Близкия изток, защото това отвлича политическото внимание от агресията на Русия в Украйна. Това отвлича и ресурси в помощ на Израел, които могат да бъдат използвани в помощ на Украйна. От един момент нататък това работи и против Русия". Това коментира пред БНР бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов. 

 

"Ясно е, че във военен план тези атаки нямат много голям смисъл. Те са основно политическо и комуникационно средство на Иран. Много по-важно, за да разберем кризата, е, че тя е част от голямата война, която Русия започна срещу свободния свят с агресията срещу Украйна. Това, което се случи в Близкия изток, може да бъде разбрано само в контекста на руската война срещу свободния свят - война, в която от едната страна е Уставът на ООН и помощта на свободния свят към Украйна, от другата страна е Русия, подпомогната от Иран, Северна Корея, Китай. В този контекст се разгоря конфликтът в Близкия изток".

 

Схемата е много сложна, подчерта експертът и добави мнението си, че нейното решение преминава през победата над Русия с цел да е ясно, че не може постоянен член на Съвета за сигурност да бъде в основата на голяма война. 

 

Според него по време на предизборна кампания, която и без това е много объркана, КСНС няма да доведе до вземане на добри решения:

"Тази криза е по скоро обект на Съвета за сигурност към Министерския съвет. МС и премиерът се справят изключително добре с евакуацията". 

 

По думите му към момента няма пряка заплаха за хората в Израел. По-важно сега е да действа МС, МВнР, МО, МВР, службите, смята Шаламанов. 

 

Според него има пряка заплаха от "разширяване на терористичните атаки на Русия извън територията на Украйна". 

 

Експертът отбеляза, че проблемите, които стоят пред Европа, могат да бъдат решени само заедно. България и Румъния, ако действат заедно и разумно, биха убедили Европа, че е много по-добре двете държави да са в Шенген и да имаме обща защита на границите.

Още от "Мнения и анализи"

Експерт за агресията на "Хамас": Путин даде старт на това и оттам се завъртя целият порочен кръг

Реформаторите и умерените сили в Иран могат да покажат желание да не се разраства войната, защото нямат шанс да я спечелят, убеден е Васил Данов от Атлантическия съвет

Прочетете повече прочетете повече

ISW: Руснаците са силно загрижени за оперативния натиск, който украински удари дълбоко в Русия биха оказали върху рускит

Оценките на американското разузнаване "омаловажават" ефекта, който украинските удари по Русия от ракетни системи с голям обсег, биха могли да имат върху хода на войната в Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Тренд: ГЕРБ-СДС запазват лидерската си позиция с 24.8% от всички гласуващи, битката за второто място остава с неясен кр

7 сигурни формации в следващото Народно събрание, а 2 с шанс да преминат бариерата. 2 милиона българи заявяват, че ще упражнят правото си на глас

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени