Веселин Желев: Посещението на Радев в Париж мина практически незабелязано за френските медии

Няма нито една публикация, нито един репортаж, нито дори кратка бележка за визитата на българския премиер

Радев-Макрон-Париж_20260527
Радев-Макрон-Париж_20260527 Източник: Пресцентър на МС
Посещението на българския министър-председател Румен Радев в Париж и срещата му с френския президент Еманюел Макрон минаха практически незабелязани във френските медии, пише журналистът Веселин Желев във Фейсбук. Преглед на пълните новинарски емисии на АФП от вчера и днес, както и на водещите всекидневници и седмичници – Le Monde, Le Figaro, Libération, Journal du Dimanche, Le Point, L’Express – плюс сайтовете на основните телевизионни канали и France 24 показва едно и също: няма нито една публикация, нито един репортаж, нито дори кратка бележка за визитата на българския премиер.
 
На този фон претенциите на Румен Радев да "променя курса на Европа", да задава нов тон в дебата за войната, санкциите или отношенията с Русия звучат преди всичко като реторика за вътрешна употреба. Във Франция – а и по-широко в западноевропейските медии – България и новото ѝ правителство не се възприемат като фактор, способен да пренареди европейската сцена. Страната остава в периферията на вниманието, а образът на Радев е фиксиран в рамката на "проблемен, двусмислен, подозрително близък до Москва лидер от най-бедната държава в ЕС".
 
С други думи: докато в София визитата в Елисейския дворец може да се представя като голямо събитие, във френските медии тя е невидима. И именно тази невидимост показва реалната тежест на България и на нейното ново правителство в очите на една от ключовите държави в Европейския съюз.

Още от "Мнения и анализи"

Алфа Рисърч: При евентуални парламентарни избори управляващите запазват значителна електорална преднина

Правителството влиза в първите си 100 дни с положителен баланс в обществените оценки, но и с висока степен на поляризация - 42% от анкетираните дават положителна оценка за работата на кабинета, а 33% – отрицателна

Прочетете повече прочетете повече

ISW: Русия преувеличава успехите на фронта на фона на новите удари на Украйна

Продължаващите украински удари срещу кораби в Черно и Азовско море принуждават руските сили да отклоняват руските елитни подразделения с дронове от фронтовата линия и възпрепятстват руската енергийна и селскостопанска логистика

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени