Професионалистите, решили да се развиват в ИТ сектора през 2020 г. без предишен опит в сферата, са се увеличили драстично спрямо 2019 г. Близо половината (46.94%) от младшите специалисти са се насочили към кариера в ИТ сектора, сочат данни от кариерното събитие за квалифицирани кадри Career Show. Причините за засиления интерес към кариерно развитие в сферата на информационните технологии са комплексни, но ясно обусловени от стабилния растеж в ИТ индустрията и превръщането ѝ в един от движещите фактори на българската икономика, коментираха авторите на доклада.
По данни на Българската асоциация на софтуерните компании за състоянието на софтуерния сектор у нас към 2020 г., ИТ индустрията е най-бързо растящата, с 10% ръст на приходите през 2020 на фона на 5.5% спад на БВП на страната. В допълнение, ИТ секторът държи първенство по размер на възнаграждения и предлагани възможности. Според информация на Националния статистически институт, средната месечна заплата в сектора е достигнала 3 500 лв. през последното тримесечие 2020 година – почти 3 пъти над средното за страната. От своя страна, отворените позиции за технически специалисти варират между 2-3 хиляди като прогнозите са да се увеличат двойно в следващите няколко години, а нуждата от ИТ специалисти нараства осезаемо.
Според класацията на HackerRank, България се нарежда на 12 място сред 50-те държави с най-добри разработчици на софтуер и на 2 място сред Java разработчиците. Като един от най-популярните езици за програмиране, ясно изразено предпочитание към Java се забелязва и при анализ на уменията както на младшите, така и на опитните ИТ специалисти, като HTML/CSS и SQL са следващите по популярност. Засиленият интерес към кариерно развитие в ИТ сектора и "гладът" за технически специалисти не означават безпроблемен процес по подбор на персонала. Нарастващите кариерни възможности в сектора и високите изисквания както от страна на работодателите, така и от страна на кандидатите, създават предпоставки за множество предизвикателства пред търсещите и предлагащите работа.
"Пазарът на труда в ИТ сектора е може би най-динамичният в момента. Повишеното търсене на тех таланти и осъзнатостта, че намирането на правилния кандидат е двустранен процес, поставя на преден план необходимостта да се мисли извън кутията и в центъра на вниманието да се постави работодателската марка", коментира Симона Харизанова – съосновател на Career Show.
Кариерното онлайн събитие Career Show Tech на 19 и 20 май т.г. ще се опита да докаже, че "процесът по подбор на правилния кандидат или работодател може да бъде ефикасен, бърз и приятен", по думите на Харизанова. Предвидени са лични видео срещи между работодатели и кандидати, интерактивна програма с дискусии, виртуални демонстрации и уъркшопи, водени от световно признати експерти от Microsoft, Google и Product Hunt.
Източник: TechNews.bg