Космическият апарат "Солар орбитър" засне диска и короната на Слънцето

Кадрите са направени на 7 март с помощта на инфрачервена камера на космическия апарат, когато той е бил на 75 милиона километра от звездата ни

Слънцето
Слънцето Източник: Pinterest

Космическият апарат "Солар орбитър" засне диска и короната на Слънцето с безпрецедентно висока резолюция, пише БТА.


Кадрите са направени на 7 март с помощта на инфрачервена камера на космическия апарат, когато той е бил на 75 милиона километра от звездата ни. Снимката е мозайка от 25 изображения, заснемани едно след друго повече от четири часа. Резултатът е "платно" от 83 милиона пиксела.


Специалистите твърдят, че изображението ясно показва фини детайли от повърхността и короната на Слънцето, включително няколко протуберанса, които изхвърлят струи плазма в пространството.


През същото време инструментът за спектрално заснемане на короналната среда SPICE (Spectral Imaging of Coronal Environment) регистрира различни дължини на вълните, което ще помогне на физиците да проследят силните изригвания в короната.


Апаратът "Солар орбитър" беше изстрелян през февруари 2020 г. Сред целите му са изучаване на полюсите на Слънцето и анализ на слънчевия вятър.


Преди това апаратът се е приближил до звездата на разстояние 48 милиона километра. От 14 март до 2 април той е в орбитата на Меркурий.

Още от "Наука и технологии"

Четворната коалиция провали археологическата дейност в Перперикон през тази година, но община Кърджали я спаси и финалът

На двадесетина метра от олтара на Дионис и останалите светилища, напълно е разкрит нов езически храм от III-IV в. , невероятно съхранен на височина на места до 3 м

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени