Учени откриха вкаменелост от стегозавър на 169 милиона години

Някога територията на днешен Китай е била обитавана от различни видове стегозаври, включително Съчуан, Чунцин, Синдзян, Вътрешна Монголия и Тибет

Стегозавър
Стегозавър Източник: Pinterest
Учени откриха вкаменелост от стегозавър на 169 милиона години в муниципалиета Чунцин в Югозападен Китай, съобщава China Radio International. Китайски и британски палеонтолози го идентифицираха като нов вид стегозавър.
 
"Това е най-старият открит до момента в Азия стегозавър", каза Дай Хуей, изследовател от Отдела по геология и проучвания на минералите на Чунцин.
 
Базирайки се на наскоро откритата вкаменелост, която включва гръб, рамене, стъпала и ребрени кости, учените предполагат, че новият вид е бил дълъг около 3 м и висок 2 м, с два чифта костни шпори в края на опашката.
 
"Някога територията на днешен Китай е била обитавана от различни видове стегозаври, включително Съчуан, Чунцин, Синдзян, Вътрешна Монголия и Тибет", каза Дай Хуей.
 
Палеонтолозите дадоха името "Bashanosaurus Primitivus" на новооткрития вид. "Basha" е древното име на Чунцин, а на латински "primitivus" означава първи.
 
Резултатите от проучването бяха публикувани в сп. "Journal of Vertebrate Paleontology" в петък.

Още от "Наука и технологии"

Четворната коалиция провали археологическата дейност в Перперикон през тази година, но община Кърджали я спаси и финалът

На двадесетина метра от олтара на Дионис и останалите светилища, напълно е разкрит нов езически храм от III-IV в. , невероятно съхранен на височина на места до 3 м

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени