Голяма Богородица е! Христос взема Мария в Небесата

Вярва се, че на този ден Божията Майка помага на бездетни жени да се сдобият с рожба

Патриаршеска катедрала "Св. Александър Невски"
Патриаршеска катедрала "Св. Александър Невски" Източник: Zonanews
На 15 август честваме един от най-големите християнски празници – Успение на Пресвета Богородица. Този ден е посветен на смъртта на Божията майка, или на успението ѝ. На този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят с нея и да погребат пречистото ѝ тяло.
 
Божията майка напуска земния живот на 64-годишна възраст и отива при сина си. Три дни преди смъртта архангел Гавраил ѝ съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Нейното последно желание е да види заедно Светите апостоли. Те се пренасят пред вратите на дома ѝ в Йерусалим.
 
Три дни по-късно Исус Христос слиза от Небесата, за да съпроводи душата й. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата ѝ. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: "Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни".
 
15 август се нарича още Голяма Богородица, за разлика от Малка Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка и се отбелязва на 8 септември. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки.
 
Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми. На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Вярва се, че Богородица помага на бездетни жени да се сдобият с рожба. Затова на празника Успение Богородично младите булки и невестите без деца носят дарове. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Вярващите даряват на Църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.
 
В християнската традиция името на Богородица е Мария. Съпруга е на дърводелеца Йосиф. Известна е с различни прозвища като Дева Мария, Светата Майка, Мадона и други. Тя е най-почитаната светица в православието и католицизма. Една от трите съвършени жени в исляма.
 
На 15 август имен ден празнуват Mария, Mариaнa, Mариянa, Mариo, Деспинa, Мариела, Мариета, Мари, Марин, Мариян, Мира, Мика, Преслава, Мара, Маша.
 
Своя ден днес честват и градовете Варна и Несебър.
 
 

Още от "Образование и религия"

Изследовател, класиран в топ 2 % учени на света от Станфорд, се присъединява към INSAIT

Д-р Джинджин Гу е само на 29 г. и вече е постигнал впечатляващи резултати в своята кариера. Неговите разработки имат повече от 10 000 цитирания, а той е постигнал многократни победи в редица престижни състезания на водещата конференция в областта на изкуствения интелект

Прочетете повече прочетете повече

Просветният министър настоява кметовете да не могат еднолично да обявяват неучебни дни

Позицията му бе публикувана, след като градоначалникът на София Васил Терзиев обяви 14 май за неучебен ден заради обявените протести на работещите в транспортния сектор

Прочетете повече прочетете повече

Българската делегация пристигна в Света гора за интронизацията на новия игумен на Зографския манастир

Министрите се поклониха в съборния храм, запознаха се с историята и духовните традиции на манастира и отдадоха почит на гроба на покойния архимандрит Амвросий

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени