6 хил. ученици се явяват на матура по БЕЛ днес. Изпитът започва в 8.30 ч.

Тестът, който ще се генерира рано сутринта в МОН, се състои от 22 задачи с избираем отговор, 16 с кратък свободен отговор и две с разширен свободен отговор

Ученици
Ученици Източник: Zonanews

В 260 училища в страната ще се проведе днешният държавен зрелостен изпит по български език и литература от сесията август-септември. Очаква се да се явят над 6000 души.

 

Изпитът започва в 8.30 часа. Зрелостниците трябва да бъдат в училищата поне 30 минути по-рано, да носят документ за самоличност и служебните си бележки.

 

Тестът, който ще се генерира рано сутринта в МОН, се състои от 22 задачи с избираем отговор, 16 с кратък свободен отговор и две с разширен свободен отговор. Последният 41 въпрос включва писане на есе по зададена тема или интерпретативно съчинение върху една или няколко изучавани художествени творби.

 

Матурата проверява знанията и уменията по граматика, правопис, лексика, способност за създаване на текст, извличане на информация. На тази сесия полагат изпити младежи, които не са се явили на предишни или имат вече диплом за средно образование, но искат да си променят оценката, за да кандидатстват в университет.

 

Максималният брой точки от изпита е 100. Резултатите ще бъдат обявени до 5 септември.

 

В понеделник (25 август) също от 8,30 часа ще се проведе вторият задължителен изпит по предмети по избор на ученика, както и по професия. Изпити по 22 предмета ще има в 177 училища, а за придобиване на професионална квалификация – в 391 училища.

Още от "Образование и религия"

ГЕРБ предлага ограничаване на достъпа до социални мрежи за деца до 16 години и забрана за мобилни телефони в училище

Ограничаването на достъпа на лицата до 16 години до социални мрежи ще става чрез специално технологично средство за проверка на възрастта

Прочетете повече прочетете повече

Община Мездра наградѝ по случай 24 май заслужили учители, изявени ученици, отбори, групи и състави

Това стана по време на честването на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май.

Прочетете повече прочетете повече

78 училища и 6 детски градини ще участват в празничното шествие на 24 май

Традиционно начело на празничната колона, която ще тръгне в 10:30 часа от площада пред Президентството, ще бъде Гвардейският представителен духов оркестър, следван от официалните лица и училищните блокове

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени