
95 ученици от 12 области на страната се състезаваха на финала на Националната олимпиада по астрономия. Двудневното състезание, което се провежда под патронажа на Министерството на образованието и науката, обедини талантливи младежи от 27 училища. Домакин на проявата беше община Димитровград, в която през далечната 1962 г. се открива и първият Планетариум в страната. Кметът Иво Димов поздрави участниците и техните ръководители за положения труд и старание.
Олимпиадата по астрономия се провежда в три кръга - общински, областен и национален. Последната част продължи в два последователни дни. В първия тур учениците решават общо 4 теоретични и практически задачи, а във втория – тест с 8 въпроса. Младежите се състезаваха в три възрастови групи – 7-8 клас, 9-10 клас и 11-12 клас.
Особено внимание тази година привлече задачата за големите ученици, която беше вдъхновена от реално откритие на младия български астроном Атанас Стефанов. Участниците имаха възможност да изследват графиките на движението на звезда червено джудже GJ 3998 и да изчислят масата и разстоянието на нейните планети – научно предизвикателство, което съчетава обучение и вдъхновение.
На официална церемония бяха отличени най-добре представителите се млади таланти. В категорията за 7-8 клас първо място заслужено спечели Лев Беленкий, второто - Огнян Добрев, а третото беше за Димитър Павлов. И тримата са осмокласници от Математическа гимназия "Д-р Петър Берон" в град Варна, която отново затвърди лидерската си позиция в подготовката на таланти с изявен интерес към точните науки.
В средната възрастова група златният медал беше за десетокласника Николай Иванов от Математическа гимназия "Д-р Петър Берон". Следващите места бяха завоювани от деветокласници на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски" – второ място за Максим Босилков, а трето за Цветелина Данова.
В категорията на големите ученици бяха класирани петима младежи, които ще представят страната ни на следващата Международна олимпиада по астрофизика и астрономия. Първото място зае Светослав Арабов от 9. клас на МГ "Д-р Петър Берон" – Варна, който направи впечатляващо представяне въпреки възрастовото си предизвикателство. Веднага след него се наредиха две ученички – Лора Лукманова от 12. клас на Софийската математическа гимназия и Елена Йорданова от 11. клас на Математическа гимназия "Баба Тонка" в Русе.
Националната олимпиада по астрономия насърчава творческите изяви на учениците и подпомага научната им реализация. Инициативата на МОН стимулира астрономическото образование в училищата и подкрепя изследователските методи и работа. Лауреатите от олимпиадата получават възможност за международни изяви, а оценките им се признават при кандидатстване във висши училища.