Български лектори преподават на два континента в 20 университета

С 4 милиона МОН насърчава научните изследвания в областта на българистиката

Проф. Галин Цоков
Проф. Галин Цоков Източник: Пресцентър на МОН

Расте интересът към изучаване на български език от чуждестранни студенти. Той се изучава в университети на два континента – в 17 европейски държави и три в Азия. Това стана ясно от изказването на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на международен форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност".

 

Във форума, който бе открит от президента Румен Радев, се включиха преподаватели българисти от 12 държави, а събитието се организира по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова с подкрепата на МОН.

 

Министър Цоков посочи, че един от основните инструменти на укрепването на позициите на чуждестранната българистика и разпространението на българския език, литература и култура по света е подпомагането на лекторатите по български език и литература. За настоящата академична 2024/2024 г. МОН финансира работата на 29 лектори в чуждестранни университети. В Япония лекторът ни вече преподава на групи в два университета - в Осака и Киото.

 

По думите на министъра се финансират множество събития в чуждестранни университети, както и летни езикови курсове по български език, литература и култура в България за младежи, които се запознават с местната култура и забележителности.

 

"Така те стават завинаги посланици на България", каза министър Цоков. Той допълни, че чрез Националната научна програма "Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина" с бюджет от 4 млн. лева се дава възможност да се развива българистиката и като научно-изследователска област. Подпомагат се и различни изследвания, има възможност за съвместни публикации на учени от различни страни.

 

Подчертана бе ролята и на националните програми за развитие на образованието, по които се подкрепя изучаването на българския език в чужбина. Чрез програма "Роден език и култура зад граница" се приобщават десетки хиляди деца в над 400 неделни училища.

 

Чрез новата образователна програма "Неразказните истории на българите" се създават партньорства между ученици, родители и учители от неделни училища и лектори и студенти от чужди университети. "Тази програма е ценна, защото дава възможност децата да изследват приноса на бележити българи в развитието на съответната страна", каза още той.

 

Министър Цоков отбеляза също, че в помощ на всички българи техните деца по света е достъпен онлайн Официалният правописен речник на българския език на БАН – платформата "БЕРОН".

 

 

Още от "Образование и религия"

Със заповед на министър Цоков 28 октомври е обявен за неучебен ден в училищата с изборни секции

Учебното съдържание по съответните предмети от този ден ще бъде преструктурирано от учителите, така че това да не се отрази на цялостния обучителен процес

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени