
Всички изпити за кандидатсване в университет е редно да бъдат след приключване на учебната година за 12-и клас. За това призовават от Съюза на работодателите в системата на народната просвета, откъдето смятат скоро да изпратят това свое предложение за промяна в закона за висшето образование до МОН.
"Провеждането на "предварителни” изпити за кандидатстване във висши учебни заведения, далеч преди приключването на учебната година, е повече от неправилно и силно демотивиращо за учене в училище", казва директорите. Според тях, всички изпити за кандидатстване, както и графиците за подаване на документи, е правилно да се реализират след окончателното провеждане на задължителните държавни зрелостни изпити на дванадесетокласниците.
"Раздвояването на зрелостниците с различна подготовка за явяване на изпити е изключително нездравословно. Основната цел - достойното представяне на учениците при държавните зрелостни изпити, се измества от по-ранното явяване на кандидат-студентски изпит. Подобно действие преди финала на средното образование обезсмисля самото провеждане на държавни изпити за зрелост!", посочват от Съюза на работодателите.
"Нито ден без предложение, което да отклонява вниманието от реалните проблеми, и простете, да изразява неприемливи поне за мен разбирания за смисъла на образованието", възкликна във фейбук Ирина Манушева, родител, преводач и философ. По думите й основната цел на образованието не би трябвало да са изпитите, а подготовката на учениците за живота и развитието им нататък.
"В цяла Западна Европа и САЩ кандидатстването в университети протича през цялата последна учебна година, че и преди това. Ако нещо отклонява вниманието на учениците от процеса в училище, то със сигурност не е желанието им да постъпят в университет. А предвид че в балообразуването влизат оценките от ДЗИ, надали и към тях се отнасят несериозно. Може ли да потърсим проблемите и решенията на правилното място?", пита тя.