Близо една трета от децата на 7-годишна възраст в България са с наднормено тегло. 15% от учениците в първи клас са със затлъстяване, а близо 5% са с тежка степен на затлъстяване. Това сочи изследване за затлъстяването сред първокласниците в България, което Министерството на здравеопазването и Националният център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) представиха днес, предаде БТА.
България се нарежда на трето място по относителен дял на затлъстяване сред децата на 7-годишна възраст от 27 държави, като преди България са Гърция и Малта. Нивата при момчетата са по-високи спрямо тези при момичетата. Анализът се основава на данни от около 3500 деца.
Не се консумират пресни плодове и зеленчуци
Според проучването всяко второ дете в България не консумира ежедневно пресни плодове и зеленчуци, като едва 3% от децата приемат препоръчваните пет или повече порции дневно плодове и/или зеленчуци, отчитат експертите. Освен това всяко седмо дете не закусва всеки ден, а всяко второ дете консумира по-често от три дни седмично храни и напитки, подсладени със захар. Сред негативните тенденции е и това, че всяко четвърто дете консумира солени снаксове по-често от три дни седмично, а всяко трето дете прекарва пред екран два часа всеки ден. Друг негативен фактор е, че всяко шесто дете спи под девет часа на ден.
Родителите подценяват проблема
В селата сред първокласниците относителният дял на наднормено тегло (включва затлъстяване) се увеличава от 21.6% на 31.5%. Децата от семейства, в които и двамата родители са със затлъстяване, имат двукратно повишен риск за наднормено тегло, трикратно за затлъстяване и четирикратно за тежкостепенно затлъстяване спрямо децата, при които няма родител със затлъстяване, предупреждават здравните специалисти.
Родителите силно подценяват хранителния статус на децата със свръхтегло и затлъстяване. Около 80% от родителите на деца със свръхтегло и около 30% от родителите на деца със затлъстяване определят теглото на децата си като нормално, показва проучването.
Положителна промяна
Въпреки негативните тенденции се отчита положителна промяна в честотата на консумация на ключови в борбата с детското затлъстяване групи храни и напитки. Приемът на пресни плодове ежедневно се е повишил от 27.4% на 51.9%, а на зеленчуци от 24% на 48.3% за 15 години. Има спад в консумацията на безалкохолни напитки със захар, солени снаксове и сладкарски изделия. Подобряват се значително и предлаганите храни и напитки на територията на училищата, включително намалява относителният дял на рекламирането на високоенергийни храни и напитки в учебните заведения. Експертите обаче коментираха, че е нужда още работа. Те считат, че трябва да се подобри профилактиката при децата, да се повиши информираността на родителите.