ЕСПЧ отхвърли като явно необоснована жалба на Православна християнска църква срещу България

Поводът за завеждането на делото пред ЕСПЧ е отказът на българските съдилища на две инстанции  - СГС и САС, да регистрират църквата

Църква
Църква Източник: Zonanews

Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) обяви за недопустима жалбата на "Православна християнска църква и други срещу България". Решението е взето единодушно на 6 март от комитет от трима съдии, сред които и българският съдия Диана Ковачева, и е окончателно. Основният мотив е, че жалбата е явно необоснована.

 

Поводът за завеждането на делото пред ЕСПЧ е отказът на българските съдилища на две инстанции  - Софийски градски съд и Софийски апелативен съд, да регистрират църквата, създадена по инициатива на Христо Петров Събев. Твърденията са за нарушение на чл. 9 (свобода на мисълта, съвестта и религията) и на чл. 11 (свобода на събранията и сдружаването) от Конвенцията за защита на основните права и свободи.

 

В мотивите си за отказите българските съдилища посочват, че наименованието Православна християнска църква е толкова сходно с това на Българска Православна Църква (БПЦ), че може да заблуди и да създаде объркване сред вярващите. В допълнение, учредителите споделят същите верски убеждения и практики като БПЦ.

 

ЕСПЧ разграничава настоящия случай от предходните дела "Независима православна църква и Захариев срещу България" и "Българска православна старостилна църква и други срещу България", в които е преценил, че макар разликата в наименованията да е в една дума, тя е много специфична и това в достатъчна степен ги  разграничава от БПЦ и не създава опасност от объркване сред вярващите. 

 

По делото на Православна християнска църква сега ЕСПЧ приема аргументите на българската страна и посочва, че националните съдилища са дали уместни и достатъчни причини да откажат регистрацията, основно заради твърде голямото  сходство между наименованията на църквата жалбоподател и на БПЦ и произтичащата от това възможност за объркване.

 

Според ЕСПЧ мотивите на националните съдилища не са произволни, объркващото сходство е налице, между наименованията няма смислово различие, като единствената разлика е добавянето на думата "християнска" в името на църквата жалбоподател. За това ЕСПЧ обявява жалбата за явно необоснована и я отхвърля на основание член 35 §§ 3 a) и 4 от Конвенцията.

 

С решението можете да се запознаете тук.

Още от "Образование и религия"

INSAIT стартира съвместна програма с лабораторията по изкуствен интелект на Масачузетския технологичен институт на САЩ

Специално за събитието в страната ни пристига  проф. Армандо Солар-Лезама – директор на Лабораторията по изкуствен интелект на Масачузетския технологичен институт

Прочетете повече прочетете повече

Международни експерти от страната и чужбина обединиха сили в развитието на иновативни STEAM активности

Събитието, организирано от издателство "Клет България", се проведе на 27 юни в хотел "Балкан" в гр. София и събра водещи експерти от България, Сърбия и Словения

Прочетете повече прочетете повече

Министър Вълчев: Професионалното образование дава все повече житейски възможности

По време на панорамата 40 училища от София-град представиха на своите щандове пред бъдещите осмокласници и техните родители професиите и продуктите, които са създали по време на своето практическо обучение

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени