INSAIT ще си сътрудничи с Масачузетския технологичен институт

Учени от българския институт ще специализират в една от най-добрите и влиятелни американски лаборатории за изкуствен интелект

INSAIT ще си сътрудничи с Масачузетския технологичен институт
INSAIT ще си сътрудничи с Масачузетския технологичен институт Източник: Пресцентър на МОН

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към СУ "Св. Климент Охридски” стартира съвместна програма с Лабораторията по изкуствен интелект на Масачузетския технологичен институт (MIT) на САЩ.  Благодарение на това партньорство български учени ще могат да работят във водещия според световните класации университет в областта на компютърните науки и технологиите.

 

Стартът на партньорството бе обявен на специална церемония в присъствието и на заместник министър-председателя и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, ректора на СУ проф. Георги Вълчев и временно изпълняващия длъжността посланик на САЩ в България Х. Мартин Макдауъл. Специален гост на събитието бе проф. Армандо Солар-Лезама – директор на Лабораторията по изкуствен интелект на Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL).

 

Програмата за научен обмен между двете организации е с бюджет от 1 милион щатски долара и цели да насърчи международното научно сътрудничество и да създаде условия за провеждане на висококачествени изследвания в областта на изкуствения интелект и информатиката. Тя ще предостави възможност на изследователи от INSAIT да прекарат една година в MIT CSAIL, където ще работят съвместно с учени от MIT по водещи научни проекти. Участниците ще запазят своята заетост към INSAIT по време на престоя си в MIT с цел осигуряване на институционална приемственост и подкрепа след престоя.

 

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев Източник: Пресцентър на МОН

"Надявам се повече български таланти да имат възможност да посетят Масачузетския технологичен институт и да намерят своята научна и професионална реализация в INSAIT -  в областта на изкуствения интелект и в областта на компютърните науки".  Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на обявяването на старта на съвместната програма. По думите му благодарение на INSAIT България е на картата на развитието на изкуствения интелект. "Днешното събитие за пореден път показа, че България и INSAIT светят още по-ярко на тази карта", каза министър Вълчев и благодари на MIT за партньорството. Той подчерта, че за годините от своето създаване, INSAIT е успял не само да изпълни заложените свръхамбициозни цели, но и са ги надхвърли многократно.

 

"В света на науката всяко постижение води до нова амбиция. Хората на бъдещето имат тежката съдба да правят невъзможното възможно, да създават нови решения и технологии, които ще променят хоризонта на знанието, обществата и икономиките ни, начините, по които приемаме света". Това каза Томислав Дончев, вицепремиер и министър на иновациите и растежа. По думите му споразумението между MIT и INSAIT не просто поставя българския институт на картата, a го прави част от световната авангардна инфраструктура в сферата на науката и технологиите. "Това заслужава адмирации и признание за всички онези, които се трудят, учат и развиват наука",  подчерта Томислав Дончев.

 

 "Създаването на програмата е част от дългосрочната стратегия на MIT CSAIL за развитие на международни научни партньорства и напредък в ключови области като изкуствения интелект и компютърните науки", заяви Армандо Солар-Лезама, директор на Лаборатория по компютърни науки и изкуствен интелект (MIT-CSAIL). По думите му представителите на INSAIT  ще имат възможност да се интегрират в групи изследователи от MIT.

 

Според директора на INSAIT проф. Мартин Вечев сътрудничеството с MIT CSAIL е важна стъпка за утвърждаване на INSAIT като водещ институт за научни изследвания с международно значение и поредна стъпка в утвърждаването на България като център за световна наука и иновации в изкуствения интелект и информатиката. "Благодарение на тази програма се дава възможност на учени от българския институт да прекарат до 1 година в едно от най-конкурентните и елитни места в света в сферата на изкуствения интелект", каза той. Подборът на участници ще бъде основан на научната стойност и стратегическото значение на техните изследвания за двете страни.

 

Massachusetts Institute of Technology (MIT) последователно заема първо място в световните класации за инженерни и технологични науки, включително №1 в QS World University Rankings за компютърни науки и технологии. Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) е най-голямата изследователска лаборатория по компютърни науки в MIT и стои зад емблематични постижения като RSA криптографията, първите автономни роботи и редица от основите на съвременното машинно обучение. Днес CSAIL развива иновативни проекти с американски държавни агенции и водещи световни компании, които определят бъдещето на изкуствения интелект и компютърните науки.

 

Програмата се реализира с подкрепата на Фондация "Америка за България" и Фондация "За пример", основана от ръководството на SiteGround. На обявяването на нейния старт присъстваха също Десислава Тальокова – изпълнителен директор на Фондация "Америка за България",  акад. Николай Витанов, заместник-министър на образованието и науката, акад. Тони Спасов, зам.-ректор на СУ и др.  

Още от "Образование и религия"

INSAIT стартира съвместна програма с лабораторията по изкуствен интелект на Масачузетския технологичен институт на САЩ

Специално за събитието в страната ни пристига  проф. Армандо Солар-Лезама – директор на Лабораторията по изкуствен интелект на Масачузетския технологичен институт

Прочетете повече прочетете повече

Международни експерти от страната и чужбина обединиха сили в развитието на иновативни STEAM активности

Събитието, организирано от издателство "Клет България", се проведе на 27 юни в хотел "Балкан" в гр. София и събра водещи експерти от България, Сърбия и Словения

Прочетете повече прочетете повече

Министър Вълчев: Професионалното образование дава все повече житейски възможности

По време на панорамата 40 училища от София-град представиха на своите щандове пред бъдещите осмокласници и техните родители професиите и продуктите, които са създали по време на своето практическо обучение

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени