Международни експерти от страната и чужбина обединиха сили в развитието на иновативни STEAM активности

Събитието, организирано от издателство "Клет България", се проведе на 27 юни в хотел "Балкан" в гр. София и събра водещи експерти от България, Сърбия и Словения

Бояна Табакова
Бояна Табакова Източник: SiteMedia Consultancy

Учители от цяла България очертаха бъдещето на образованието и се запознаха с иновативни международни педагогически практики по време на заключителната конференция по проекта S.TEMPO, реализиран с подкрепата на програма "Еразъм +". Събитието, организирано от издателство "Клет България", се проведе на 27 юни в хотел "Балкан" в гр. София и събра водещи експерти от България, Сърбия и Словения.

 

В хода на конференцията те представиха резултатите от инициативата, с която успяха да достигнат до над 1500 ученици, специалния алгоритъм за създаване и провеждане на STEAМ дейности, както и изградената мрежа от начални учители от трите страни.

 

Събитието даде възможност на присъстващите да надградят своите професионални умения, да обменят опит с колегите си и да разберат как учебният процес може да се трансформира в полезно, ангажиращо и креативно преживяване за всеки ученик.

 

Специално участие в него взе и проф. Найден Шиваров – директор на Националния STEM център в България, който акцентира върху значението на проекта и неговата тясна връзка с националната STEM стратегия.

 

"Нашата основна мисия винаги е била да подкрепяме всяко дете и всеки учител по пътя към знанието. Вярвам, че участието ни в проекта S.TEMPO беше една стъпка напред в тази посока. Изключително горд съм от постигнатото – не само защото резултатите са впечатляващи, а защото зад тях стои нещо наистина ценно: силно международно партньорство, работеща методология и обща визия за бъдещето на образованието. Знанието, вдъхновението, технологиите и иновациите се преплитат и се превръщат в истинска платформа за личностно и професионално развитие за нашите деца" – сподели Владимир Колев, управител на издателство "Клет България".

 

Проектът S.TEMPO (STEM/STEAM in Primary School: Mission Possible) стартира официално през 2023 г. с основната цел да въведе устойчив и практически приложим STEM/STEAM подход в началното обучение. До момента в него са взели участие над 50 начални преподаватели от 15 училища в трите държави – България, Сърбия и Словения, обединени чрез партньорство между университетите от София, Белград и Любляна и водещите образователни издателства "Клет България", "Клет Сърбия" и "Рокус Клет".

 

В продължение на две години участниците активно обменяха опит, добри педагогически практики и създаваха иновативни образователни решения, с които обогатиха учебния процес за множество ученици. Благодарение на техните усилия децата свързаха теорията с практиката и преоткриха нови възможности за учене, с които допълнително да развият своите умения и да се подготвят за предизвикателства на съвременния свят. 

 

"Всеки проект има своето начало и своя край, но истинската му стойност се крие в това, което оставя след себе си. Вярваме, че образователните решения, които  бяха разработени в рамките на S.TEMPO, са изключително ефективни, устойчиви и уникални, и сме уверени, че те ще продължат да живеят и да вдъхновяват стотици учители и ученици", казва Бояна Табакова, ръководител отдел "Дигитални продукти, европейски и национални програми и бизнес развитие" в издателство "Клет България".

 

Методологията зад проекта и различните STEAM активности за ангажиране на учениците в час са налични в дигиталната платформа iZZI и могат да бъдат разгледани ТУК.

Още от "Образование и религия"

Международни експерти от страната и чужбина обединиха сили в развитието на иновативни STEAM активности

Събитието, организирано от издателство "Клет България", се проведе на 27 юни в хотел "Балкан" в гр. София и събра водещи експерти от България, Сърбия и Словения

Прочетете повече прочетете повече

Министър Вълчев: Професионалното образование дава все повече житейски възможности

По време на панорамата 40 училища от София-град представиха на своите щандове пред бъдещите осмокласници и техните родители професиите и продуктите, които са създали по време на своето практическо обучение

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени