Минималната учителска заплата става 2130 лева

Тенденцията за увеличение на учителските заплати започна преди около шест години

Училище, ученици
Училище, ученици Източник: Zonanews

Очаква се учителските заплати да бъдат увеличени с 15 % от 1 март. Това означава, че минималната работна заплата за учител да стане около 2 130 лева. След това увеличение учителските заплати няма да достигнат обещаните 125 на сто от средната работна заплата за страната, твърди пред БНТ председателят на Съюза на работодателите в народната просвета Диян Стаматов. Увеличението, според него, трябва да продължи и най-вече за младите учители.

 

Младите учители в столичното 119-то училище са мнозинство, средната възраст на преподавателите тук е 29 години. Лилия Нецова е една от младите учителки, за четвърта година е тук и е със заплата около 2000 лева.

Младите учители в столичното 119-то училище са мнозинство, средната възраст на преподавателите тук е 29 години. Лилия Нецова е една от младите учителки, за четвърта година е тук и е със заплата около 2000 лева.

 

Лилия Нецова, учител по български език и литература в 119-то СУ: "Заплатите винаги биха могли да растат в положителна посока, всеки млад човек има нужда от задоволително количество финанси, всички живеем в този свят".

 

Тенденцията за увеличение на учителските заплати започна преди около шест години. Според данните на просветното министерство през 2019-та година учителите са взимали минимална основна заплата от 920 лева. През 2024-та тя вече е 1853 лева или е нараснала двойно.

 

Минималните заплати на директорите на училища пък са скочили от 1140 на 2 257 лева или повишението тук също е двойно. Преди дни на отраслов съвет в просветното министерство учителските организации обясниха, че за тях е по-добре увеличение на заплатите за 2025-та от 1 март с 15 на сто, а не от 1 януари с 12,5 на сто.

 

Диян Стаматов, директор на Съюза на работодателите в системата на народната просвета: "При следващо увеличение ще влезем с по-висока стартова заплата в следващата 2026-та година, малка разлика, но съществена, когато става въпрос за увеличение".

 

Това увеличение все още не е сигурно, тъй като все пак трябва да бъде приет и новият бюджет на страната. Стаматов обяснява и че дори с това увеличение началната учителска заплата няма да стигне обещаните 125 % от средната за страната.

 

Диян Стаматов, директор на Съюза на работодателите в системата на народната просвета: "Има и тази година с това увеличение едно изоставане с около 6-7 % от средната брутна, следващата календарна година то вероятно ще бъде още по-изоставащо заради промените на възнагражденията в различни други сектори в страната".

 

Според Диян Стаматов е необходимо по-сериозно увеличение на средствата за учителите и особено за тези, които сега започват. Най-младите учители, според него, получават чисто едва около 1450 лева. Стаматов предлага диференцирано увеличение и то именно за стартовите заплати. "Защото има сериозна разлика, ножицата е доста голяма".

 

И все пак Лилия Нецова казва, че няма да се откаже от професията, която обича.

Лилия Нецова, учител по български език и литература в 119-то СУ: "Тенденцията, която има от няколко години за повишаване, със сигурност е в много голям плюс, все повече млади хора се включват в учителската професия, знам го и от мои колеги от университета".

 

От просветното министерство казаха за "По света и у нас", че в следствие на политиката за учителските заплати, в последните пет години младите учители вече са 15 % от всички. На възраст до 35 години са 13 889 преподаватели. Все повече студенти учат педагогически специалности и то без такси. Броят на работещите учители-пенсионери пък е паднал до 2 на сто.

Още от "Образование и религия"

Първокурсничка на СУ и INSAIT с пробив на световен форум за изкуствен интелект

Мария Дренчева е сред първите стипендианти на INSAIT в програмата за задържане на млади таланти EXPLORER и първокурсник във Факултета по информатика и математика на Софийския университет

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени