МОН предлага междусрочната ваканция да не е в средата на седмицата

Увеличават математическите паралелки с прием след V клас

Ученици
Ученици Източник: Zonanews

Кратката междусрочна ваканция да е само в началото или само в края на седмицата, предлага МОН. Тази ваканция е обикновено само един ден и често се пада в средата на седмицата, тъй като се изчислява точно кога свършва първият учебен срок.

 

От години родители предлагат ваканциите да не започват и приключват в средата на седмицата, което води до неудобство и допълнително сливане на почивни дни с извинителни бележки. Продължителността на първия учебен срок да е съобразена с междусрочната ваканция, предлага МОН в проект за промяна в Наредбата за организацията на дейностите в училищното образование. По този начин ваканцията ще бъде в началото или в края на работна седмица и така ще се осигури по-ползотворна почивка на учениците и педагогическите специалисти.

 

В момента първият срок е с фиксирана продължителност – 18 учебни седмици, а в спортните училища 20 учебни седмици. Предложението на МОН е да бъде между 17 и 18 учебни седмици, а в спортните училища – между 19 и 20 учебни седмици. Това ще позволи много по-голяма гъвкавост при разпределянето на учебните и неучебните дни. Заради сега действащото нормативното изискване в предишни учебни години за междусрочна ваканция беше определян ден в средата на работната седмица.

 

С проекта на Наредба МОН предлага и други промени, които ще улеснят ученици и родители по отношение на кандидатстване в математически паралелки в V клас. Ще се предоставя възможност началникът на съответното Регионално управление на образоването да предлага повече паралелки след съгласуване с министъра на образованието и науката по предложение на директора на училището. Това ще става при наличие на материално-техническа база и обезпеченост на обучението с педагогически специалисти.

 

По този начин ще се премахне необходимостта приемът да се съобразява с броя на учениците, завършващи началния етап на образование и ще бъдат удовлетворени в по-голяма степен желанията на родители и ученици да се обучават в паралелки, в които да придобият компетентности в областта на математиката.

 

Също така семействата ще имат пряк и бърз достъп до информация за етапите на класиране, за съответните минимални и максимални балове по училища, което ще намали административната тежест в системата и в същото време ще осигури достъп на всеки ученик до училище, съобразено с интересите му, съобщава министерството.

 

От днес до 13 юни 2025 г. предложените промени са публикувани за обществено обсъждане. 

Още от "Образование и религия"

МОН организира форум за обсъждане на мерки за насърчаване изучаването на математика и природни науки

В работната среща ще участват министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, учители по математика и природни науки, преподаватели във висши училища, учени от БАН и др.

Прочетете повече прочетете повече

Спорт чрез игра: В 12 детски градини стартира програма за физическа активност на най-малките

На първа среща по програмата в НСА бяха набелязани стъпките за работата на педагогическите специалисти от детските градини и техните ментори от университетит

Прочетете повече прочетете повече

Очаква се близо 56 000 седмокласници да се явят на националните външни оценявания в 1675 училища в страната

Учебното съдържание също обхваща изучаван материал от пети, шести и седми клас, като включва теми от алгебра, геометрия, текстови задачи и вероятности

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени