МОН се превърна в открита сцена на учениците от 144-то СУ "Народни будители"

Музикално–сценичната интерпретация е създадена по Националната програма "Заедно в изкуствата и в спорта"

МОН се превърна в открита сцена на учениците от 144-то СУ "Народни будители"
МОН се превърна в открита сцена на учениците от 144-то СУ "Народни будители" Източник: Пресцентър на МОН

Министерството на образованието и науката бе преобразено в открита сцена за музикален спектакъл. 30 ученици от 5 и 7 клас на 144. СУ "Народни будители" представиха адаптация по приказката на Шарл Перо "Магарешка кожа".

 

Музикално–сценичната интерпретация е създадена по Националната програма "Заедно в изкуствата и в спорта", а в нея участват ученици, които са в паралелки с разширено изучаване на музика. Проявата е част от инициативата на министър Галин Цоков "Отворена класна стая в МОН", която има за цел да покаже, че обучението на децата може да се случва навсякъде, в това число и в институциите.

 

"Вие показахте как децата съвместно с учителите и ръководството на училището могат да правят изкуство. Това е и смисълът на националните програми, една от които е "Заедно в изкуствата и в спорта", каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков в приветствието си към участниците в спектакъла.

 

По думите му тази програма изпълнява своето предназначение – развива таланта и дава възможност на учениците да се занимават с различни изкуства. В групи за изкуства са включени над 1200 училища с близо 30 000 ученици. Със спорт пък се занимават над 32 000 деца.

 

"Музикално-сценичното изкуство е едно от най-сложните, най-трудните, но Вие сте успели заедно да постигнете отличен резултат – развивате таланта си, благодарение на Вашите учители", каза още министърът. Той връчи и плакет на МОН на директорката на училището Камелия Дилова.

 

Учениците превърнаха пространството в МОН в истинска сцена, от която звъняха красиви гласове и музикални изпълнения на пиано, камерен оркестър от кларинет, тромпет, акордеон, пиано, ксилофон, голям барабан и цигулки.

 

Всички участници бяха с изящни костюми, за да има царска атмосфера и оживление. На сцената дефилираха героите на Шарл Перо: Цар, царица, принц, шутът и феите, Кръстницата, Магарешката кожа (прогонената Клара), Чифликчийката, ратаите, имаше и звуково описание на животните в чифлик. Друг музикален момент беше изпълнението от ансамбъл на песента "Еленке".

 

Актьорите танцуваха танго с акомпанимент на ученическия оркестър, в който са включени пиано, цигулки, акордеон, ксилофон, ударни инструменти, кларнет и тромпет. Спектакълът завърши със сватбения марш, а всички бяха разчувствани от тъжната песен на принца "Остани тази нощ", с която изразява мъката си по неоткриваемата красива Клара. В "двореца" имаше всичко – трон, вишнева градина, менче с билки и вълшебни пръчки за заклинания, питка с пръстен на Клара и чаши за шампанско с ябълков сок.

 

Училището е получило по програмата на МОН финансиране, с което са закупени костюмите и подвижните микрофони за учениците от групата по изкуства.

 

Постановката е подготвена съвместно от учителите Маринела Ангелова, Галина Ташева, Ирена Христова, Елена Атанасова, Иван Цонков и Димитър Цанков. Те споделят, че участието на децата е насърчило екипната работа и е родило много нови приятелства между тях. Според тях това променя и поведението им, като ги прави по-толерантни и мислещи за общото представяне.

 

Работата в оркестър е нещо сложно и изискващо отговорност за всички, не е като соло изпълнението, казват педагозите. Те се готвят за ново кандидатстване по програмата на МОН, за да имат възможност да си купят свое мобилно пиано, защото им е необходимо за реализиране на различните изяви извън училище.

 

По програма на МОН училището има и изграден "STEAM център за изкуство и технологии" с отлична база, която се използва многофункционално от учители и ученици и постави основите на интегрираното обучение.

Още от "Образование и религия"

Изследовател, класиран в топ 2 % учени на света от Станфорд, се присъединява към INSAIT

Д-р Джинджин Гу е само на 29 г. и вече е постигнал впечатляващи резултати в своята кариера. Неговите разработки имат повече от 10 000 цитирания, а той е постигнал многократни победи в редица престижни състезания на водещата конференция в областта на изкуствения интелект

Прочетете повече прочетете повече

Просветният министър настоява кметовете да не могат еднолично да обявяват неучебни дни

Позицията му бе публикувана, след като градоначалникът на София Васил Терзиев обяви 14 май за неучебен ден заради обявените протести на работещите в транспортния сектор

Прочетете повече прочетете повече

Българската делегация пристигна в Света гора за интронизацията на новия игумен на Зографския манастир

Министрите се поклониха в съборния храм, запознаха се с историята и духовните традиции на манастира и отдадоха почит на гроба на покойния архимандрит Амвросий

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени