МОН: В никакъв момент и под никаква форма не е обсъждана промяна в изучаването на „Аз съм българче“

Внушенията, че са възможни изменения заради чужди граждани, са лишени от смисъл

Министерство на образованието и науката (МОН)
Министерство на образованието и науката (МОН) Източник: Zonanews

В никакъв момент и под никаква форма не е обсъждана промяна в изучаването на стихотворението "Аз съм българче" от Иван Вазов. Това се посочва в категорична публична позиция на Министерството на образованието и науката. Повод за нея са поредица от неверни внушения на политици, които през последните дни разпространяват фалшиви твърдения, свързани с творбата и изучаването ѝ в българските училища. 

 

Стихотворението "Аз съм българче" се изучава още в първи клас. В одобрената учебна програма на МОН, която е задължителна за всички училища в Република България, е записано, че учениците трябва да могат да рецитират творбата.

 

Внушенията, че са възможни изменения заради чужди граждани, са лишени от смисъл, тъй като в България от години има ученици с друго гражданство, които се обучават в българската образователна система. За тях важат същите правила и в този смисъл те трябва и се научават да рецитират "Аз съм българче" още в първи клас. Опитът показва, че това не представлява трудност за децата.

 

Само преди няколко месеца приключи прегледът на учебните програми, в това число в тези за първи клас. Нито в крайните текстове, нито в хода на обсъжданията, са били коментирани каквито и да е промени, свързани със стихотворението "Аз съм българче". Това е още едно доказателство, че подобни обсъждания не са водени по никакъв начин в никакъв момент в Министерството на образованието и науката.

 

МОН за пореден път призовава политиците да не спекулират с българското образование с политически мотиви – подобни дезинформации са не само вредни, но и опасни.

Още от "Образование и религия"

Почина проф. д-р Петър Ангелов - дългогодишен преподавател в Историческия факултет на Софийския университет

Той е преподавал дисциплините "Средновековна българска история", "История на България (VIІ–XIV в.)", "Българската средновековна дипломация", "България и българите в представите на византийците (VII–XIV в.)"

Прочетете повече прочетете повече

В София ще се проведе IV Национална училищна конференция "Споделени педагогически практики в преподаването на природни н

През годините форумът се утвърди като платформа за обмен на добри практики и иновативни подходи в преподаването на природни науки

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени