Отбелязваме Деня на християнското семейство

Според първоначалния замисъл, това е ден за християнизиране, за общение с Христа и Църквата Му

Деца в църква
Деца в църква Източник: Zonanews

На 21 ноември отбелязваме празника Въведение Богородично, припомнят от Българската православна църква.

С решение на Св. Синод от 1929 г. празникът "Въведение Богородично" в България се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска учаща се младеж.

 

Според първоначалния замисъл, това е ден за християнизиране, за общение с Христа и Църквата Му. Денят бил неучебен и започвал със света Литургия, на която учениците се причестявали. В този ден много семейства заедно посещават храма и участват на светата Литургия, като се причестяват с Тялото и Кръвта Христови.

 

Когато Света Богородица навършила три години, праведните ѝ родители изпълнили обещанието, което дали пред Бога, преди още тя да се роди. Затова те тържествено въвели своята дъщеря в Йерусалимския храм и я посветили на Бога. Древните отци на Църквата, като възпяват Въведение Богородично със свещени песни, разказват как Йоаким и Анна събрали своите роднини и приятели; млади девойки със свещи в ръце вървели пред светата Отроковица, а след тях родителите водели пречистата Дева и я довели до Йерусалимския храм. Първосвещениците и служителите в храма ги посрещнали с пеене на свещени химни.

 

Светата Дева била поставена на първото стъпало пред храмовия вход и, за почуда на всички присъстващи, неподдържана от никого, тя се изкачила свободно по 15-те стъпала и се спряла на най-горното. Първосвещеник Захария въвел пречистата Отроковица в Светая Святих, където влизал веднъж в годината само първосвещеникът. Праведните родители принесли дарове и жертви на Бога и след това, като получили благословение от свещениците, се върнали с роднините си в Назарет.

 

Св. Дева се възпитавала под надзора на по-възрастните благочестиви девойки, опитни в Св. Писание и в ръкоделията. Тя усърдно се трудела, непрестанно се молела, обичала да чете Св. Писание. По такъв начин тя се готвела за своето високо служение. Църквата я нарича прекрасна зора, от която изгряло Слънцето на правдата.

 

Когато пречистата Дева стигнала до възраст, на която девиците, които се възпитавали при храма, обикновено се връщали в света и се омъжвали, свещениците поискали тя да постъпи по същия начин, но Пресвета Богородица им открила своето желание - да посвети себе си Богу и да не встъпва в брак.

 

Тогава те, по внушение от Св. Дух, я сгодили за престарелия Йосиф и той станал покровител на пречистата Дева и уважавал обета, който тя дала пред Бога. Иконата "Въведение на Божията майка" представя тригодишната Дева Мария, възкачваща се по стъпалата и влизаща в храма.

 

Центърът на композицията е малката, крехка фигура на Света Богородица, доведена от родителите си, според обета им, в храма в Йерусалим. Първосвещеникът, който излиза от храма се навежда към нея, за да я посрещне. Всички тези детайли се отнасят към текстовете и песнопенията за празника, които разказват за Божията Майка като за храм, вместилище на несравнимото Божество.

 

 

Още от "Образование и религия"

Изследовател, класиран в топ 2 % учени на света от Станфорд, се присъединява към INSAIT

Д-р Джинджин Гу е само на 29 г. и вече е постигнал впечатляващи резултати в своята кариера. Неговите разработки имат повече от 10 000 цитирания, а той е постигнал многократни победи в редица престижни състезания на водещата конференция в областта на изкуствения интелект

Прочетете повече прочетете повече

Просветният министър настоява кметовете да не могат еднолично да обявяват неучебни дни

Позицията му бе публикувана, след като градоначалникът на София Васил Терзиев обяви 14 май за неучебен ден заради обявените протести на работещите в транспортния сектор

Прочетете повече прочетете повече

Българската делегация пристигна в Света гора за интронизацията на новия игумен на Зографския манастир

Министрите се поклониха в съборния храм, запознаха се с историята и духовните традиции на манастира и отдадоха почит на гроба на покойния архимандрит Амвросий

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени