Повече часове практика за бъдещите учители, увеличават се и средствата за обучението им

Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на конференцията "Развитие на уменията в България"

Ученици, училище
Ученици, училище Източник: Zonanews

С 65% се увеличава коефициентът за финансиране на обучението на студентите по педагогически специалности. Това ще позволи да се насочат повече средства за практическа подготовка на бъдещите учители, които ще прекарват повече време в базовите училища и ще получат по-голяма подкрепа от учители наставници.

 

Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на конференцията "Развитие на уменията в България", на която Организацията за икономическо сътрудничество развитие (ОИСР) представи доклада за страната ни, изготвен по проекта "Техническа подкрепа за стратегия за уменията в България". Проектът е финансиран от Европейската комисия и подкрепя една от целите, заложени в Пътната карта за присъединяването на България към ОИСР.

 

Проф. Галин Цоков
Проф. Галин Цоков Източник: Пресцентър на МОН

Част от препоръките в доклада са свързани именно с изграждането на умения у учениците и възрастните за реализация на променящия се пазар на труда и с квалификацията на учителите. "Моделът на първоначалната подготовка на нашите учители ще бъде по-компетентностно ориентиран. Няма да се случва само в университетските зали, а ще се пренесе в по-голяма степен в класните стаи. Така че нашите студенти-бъдещи учители още от университетската скамейка да имат изградени професионални умения, които ще са им необходими, когато започнат работа", обясни министърът.

 

По думите му следващата седмица ще се проведат дискусии с факултетите, които подготвят бъдещи учители как да се случи най-добре тази промяна. В тази насока ще се работи и със студенти по други специалности. Тази година по проект на МОН за пръв път се въвежда дуално обучение във висшето образование. "Това ще даде възможност на студентите да получат по-компетентностно ориентирано образование за изграждане на умения за съответното работно място – фирма, организация, училище, за да могат те да станат добри специалисти още с влизането на пазара на труда. Това ще даде стратегическо предимство на нашето висше образование", посочи министър Цоков.

 

Той припомни, че вече бяха направени стъпки за промяна и на учебните програми в училищата, които също да акцентират върху формиране на умения на учениците, а не толкова върху усвояване и възпроизвеждане на понятия. В тази посока се променя и оценяването. "През тази година успяхме да променим характера на 50% от задачите от външното оценяване в 10. клас по БЕЛ и математика да – да бъдат задачи с по-голяма практическа насоченост, свързани по-скоро с установяване на уменията, не само възпроизвеждане на знания на учениците", обясни министърът. По думите му предстои тази промяна да се случи от тази година и в изпита за четвъртокласниците, а от следващата – и за седмокласниците.

Още от "Образование и религия"

На 24 юни Мездра ще посрещне чудотворните мощи на Св. Никифор Прокажения Чудотворец

При посещението на чудотворната икона с мощите на св. Никифор Прокажения Чудотворец в Горна Оряховица миналата година жена от Лясковец дошла да се поклони на иконата е възстановила зрението си в храма пред иконата

Прочетете повече прочетете повече

МОН организира форум за обсъждане на мерки за насърчаване изучаването на математика и природни науки

В работната среща ще участват министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, учители по математика и природни науки, преподаватели във висши училища, учени от БАН и др.

Прочетете повече прочетете повече

Спорт чрез игра: В 12 детски градини стартира програма за физическа активност на най-малките

На първа среща по програмата в НСА бяха набелязани стъпките за работата на педагогическите специалисти от детските градини и техните ментори от университетит

Прочетете повече прочетете повече

Очаква се близо 56 000 седмокласници да се явят на националните външни оценявания в 1675 училища в страната

Учебното съдържание също обхваща изучаван материал от пети, шести и седми клас, като включва теми от алгебра, геометрия, текстови задачи и вероятности

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени