Правителството отпусна 184 млн. лв. за увеличаване на заплатите на академичния състав, изследователите и експертите в държавните висши училища и научните организации (ВИДЕО)

Така за една година увеличаваме заплатата за най-ниската академична длъжност с 1000 лв., уточни проф. Цоков

Министър-председателят Димитър Главчев, вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова, министърът на образованието и науката Галин Цоков и представителите на синдикатите на брифинг в Министерския съвет
Министър-председателят Димитър Главчев, вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова, министърът на образованието и науката Галин Цоков и представителите на синдикатите на брифинг в Министерския съвет Източник: Пресцентър на МС

Правителството отпусна допълнителни 184 млн. лв. за увеличаване на заплатите на академичния състав, изследователите и експертите в държавните висши училища и научните организации, считано от 1 април 2024 г. Това обявиха министър-председателят Димитър Главчев, вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова, министърът на образованието и науката Галин Цоков и представителите на синдикатите на брифинг в Министерския съвет. "Взехме решението спешен порядък, за да са спокойни синдикатите и хората от академичния състав", уточни Главчев.

 

Вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова посочи, че с приетото днес постановление е отговорено на  приетите промени в Закона за висшето образование за увеличаване на възнагражденията на академичния състав и на лицата по чл. 53 от Закона за висшето образование в научните институции. "Осигурените са 184 млн. лв. от бюджета чрез преструктуриране на разходи", уточни финансовият министър.

 

"С тези средства ще се обезпечи нарастването на заплатата на най-ниската академична длъжност в държавните висши училища на 2516 лв., считано от 1 април", каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. Той припомни, че от началото на годината правителството вече осигури близо 80 млн. лв и това ще бъде поредното увеличение на заплащането в университетите и научните организации.

 

"Така за една година увеличаваме заплатата за най-ниската академична длъжност с 1000 лв", уточни проф. Цоков. Той подчерта, че това е инвестиция в младостта и интелекта, която ще насърчи развитието на висшето образованието и науката в България.

 

"Вече е напреднал разговорът ни със социалните партньори и Съвета на ректорите средствата за университетите да се разпределят не на база брой на заетите в тях, а основно по два критерия - за повишаване на най-ниско финансираните направления и съобразно коефициента за качество", допълни министърът на образованието и разясни, че повече средства ще получат университетите с по-висока оценка на качеството.

 

Средствата се предоставят съгласно изискването на Закона за висшето образование средните бутни заплати на академичния състав да бъдат не по-малки от 180 на сто от средната брутна за страната, а на изследователите и експертите съответно не по-малки от средната брутна за страната и 80 на сто от същата.

 

Целта на Министерството на образованието и науката е чрез повишаване на заплатите на учените и университетските преподаватели системата за висше образование да е способна да отговори на динамиката на обществените процеси при поддържане на необходимото качество на висшето образование. 

 

Средства за по-високи възнаграждения получават също Националния център по обществено здраве и анализи, Националния център по радиобиология и радиационна защита, Националния център по заразни и паразитни болести, Националния институт по метеорология и хидрология и Селскостопанската академия. 

 

Допълнителните средства са свързани със стремежа и усилията, които държавата полага за развитието на научноизследователския сектор и академичния състав и с подобряването на качеството и резултатността  от изградения научен и експертен потенциал на научните организации.

 

Още от "Образование и религия"

Последни новини

Най-четени