С 15 млн. евро програмата за териториално сътрудничество между Румъния и България подкрепя проекти в областта на образованието

Отворена е третата покана за набиране на проектни предложения

Студенти
Студенти Източник: Depositphotos

15 млн. евро е подкрепата за проекти в областта на образованието по програма Интеррег VI-A "Румъния – България" 2021-2027. Вече е отворена за кандидатстване третата покана на програмата в рамките на Приоритетна ос 3 "Образован регион, специфична цел 4.2 – Подобряване на равния достъп до приобщаващи и качествени услуги в образованието, обучението и ученето през целия живот чрез разработване на достъпна инфраструктура".

 

Предложения могат да бъдат подавани до 13 часа на 9 септември 2024 г. Европейското финансиране е 80%, а останалите 20% са собствен принос и национално съфинансиране. За страната ни Министерството на регионалното развитие и благоустройството като Национален орган осигурява 18 % национално съфинансиране, а бенефициерите трябва да осигурят останалите 2% като собствен принос.

 

Финансиране могат да получат три типа проекти – малки, меки и инфраструктурни проекти. Бюджетът за малките проекти е между 150 000 и 300 000 евро, като максималната им продължителност е 14 месеца. Финансират се обучения, стажове, обмен на студенти, взаимно обучение, обмен на практики, партньорства между образователни институции и предприятия, както и малки инвестиции в инфраструктура и образователни съоръжения. 

 

Между  300 000 и 750 000 евро е финансирането за мек проект, който може да е с максимална продължителност 18 месеца. При тях могат да се подкрепят инфраструктура и оборудване в рамките на не повече от 50% от одобреното финансиране.

 

Най-голям е бюджетът при инфраструктурните проекти – между 500 000 и 1 500 000 евро, като продължителността на даден проект е най-много 24 месеца. Финансират се инфраструктура, строителство, оборудване на стойност над 50% от общия допустим бюджет на проекта.  

 

Инвестициите в инфраструктура могат да бъдат за класни стаи, лаборатории, библиотеки, работилници, фитнес зали, открити учебни пространства за всички образователни нива и образователни дейности, техническо и професионално обучение. Фокусът по отношение на оборудването е насочен към цифровизацията и подпомагане развитието на практически и/или дигитални умения и дистанционно обучение чрез компютри, оборудване за видеоконференции, обучение и други.

 

Подробна информация относно условията за участие и процеса по подаване на апликационни форми в електронната система Jems може да бъде намерена на страницата на програмата: https://interregviarobg.eu/en/calls-for-proposals.

 

Още от "Образование и религия"

Изследовател, класиран в топ 2 % учени на света от Станфорд, се присъединява към INSAIT

Д-р Джинджин Гу е само на 29 г. и вече е постигнал впечатляващи резултати в своята кариера. Неговите разработки имат повече от 10 000 цитирания, а той е постигнал многократни победи в редица престижни състезания на водещата конференция в областта на изкуствения интелект

Прочетете повече прочетете повече

Просветният министър настоява кметовете да не могат еднолично да обявяват неучебни дни

Позицията му бе публикувана, след като градоначалникът на София Васил Терзиев обяви 14 май за неучебен ден заради обявените протести на работещите в транспортния сектор

Прочетете повече прочетете повече

Българската делегация пристигна в Света гора за интронизацията на новия игумен на Зографския манастир

Министрите се поклониха в съборния храм, запознаха се с историята и духовните традиции на манастира и отдадоха почит на гроба на покойния архимандрит Амвросий

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени