Стефановден е! Ето кои имена празнуват и какви са традициите

Имен ден празнуват Стефан, Стефка, Стефания, Стоян, Стамен, Стамена, Станимир, Станимира, Станислав, Станислава, Таня, Станчо, Станко, Венцислав, Венцислава

Църква, църковен празник
Църква, църковен празник Източник: Zonanews

Днес е Стефановден – 27-и декември, когато църквата почита Св. първомъченик и архидякон Стефан. Почитта към този светец е голяма. Празникът се пада в третия ден на Коледа. Имен ден празнуват Стефан, Стефка, Стефания, Стоян, Стамен, Стамена, Станимир, Станимира, Станислав, Станислава, Таня, Станчо, Станко, Венцислав, Венцислава.

 

Празникът се свързва с някои поверия, традиции и обичаи. На този ден цялото семейство се събира. Младоженците ходят на гости на кумовете си. По традиция трапезата на празника трябва да е пищна. Стопанката на дома трябва да стане рано, за да започне подготоката за празника. Приготвят се ястия с месо - свинско със зеле, сарми, баница с месо. За да е плодородна годината, трапезата не се вдига цяла вечер. Задължително е трапезата да е богата - в знак на благодарност към отминалата година.

 

Вярва се, че Стефановден е ден за равносметка. Всеки трябва дв си направи равносметка за отминалата година, да остави всичко лошо и ненужно в нея. Вярва се, че от Стефановден до Йордановден злите сили слизат на земята. Затова на Стефановден ден има обичай дворът да се поръсва с пепел. Вярва се, че това прогонва злите духов. Друго поверие гласи, че след залез слънце не трябва да се излиза навън. На този ден не е прието да се шият мъжки дрехи.

 

Също така се забранява всяка домакинска работа с изключение на готвенето. Забранено е да се извършва и физически труд. Забраната важи най-вече за бременните жени и тези, които не са родили. Вярва се, че те трябва да се придържат към тази забрана, за да е леко раждането им.

 

На Стефановден се извършва и друг важен обичай ладуване - в него участват само неомъжени девойки. Те се събират в най-богатата къща и всяка от тях слага по една китка в ново менче, пълно с "мълчана” вода. Тази вода се налива от извор или чешма в селото и се носи у дома. През цялото време девойката, която я налива, трябва да мълчи. Затова тази вода се нарича мълчана. След това една от момите, участващи в ритуала, трябва да се облече като булка. Тя изважда по една китка от водата за всяка мома и я нарича.

 

На празника момите изпълняват още еди важен ритуал. Вечерта те слагат ечемичени зърна под възглавницата си. Вярва се, че това ще им помогне да сънуват бъдещия си жених.

Още от "Образование и религия"

Изследовател, класиран в топ 2 % учени на света от Станфорд, се присъединява към INSAIT

Д-р Джинджин Гу е само на 29 г. и вече е постигнал впечатляващи резултати в своята кариера. Неговите разработки имат повече от 10 000 цитирания, а той е постигнал многократни победи в редица престижни състезания на водещата конференция в областта на изкуствения интелект

Прочетете повече прочетете повече

Просветният министър настоява кметовете да не могат еднолично да обявяват неучебни дни

Позицията му бе публикувана, след като градоначалникът на София Васил Терзиев обяви 14 май за неучебен ден заради обявените протести на работещите в транспортния сектор

Прочетете повече прочетете повече

Българската делегация пристигна в Света гора за интронизацията на новия игумен на Зографския манастир

Министрите се поклониха в съборния храм, запознаха се с историята и духовните традиции на манастира и отдадоха почит на гроба на покойния архимандрит Амвросий

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени