В Деня на будителите отличиха изявени учители

В МОН 50 ученици се включиха в час за будителство

В Деня на будителите отличиха изявени учители
В Деня на будителите отличиха изявени учители Източник: Пресцентър на МОН

Девет изявени български учители получиха наградата на МОН "Константин Величков" за принос към образованието. Отличията бяха връчени от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков на тържествена церемония в институцията.


"В нашите класни стаи се изгражда бъдещето на България. Вие не само преподавате, а вдъхновявате, мотивирате и развивате личности", обърна се той към учителите. Проф. Цоков допълни, че както наградените така и всички над 95 000 педагогически специалисти в България, със своя труд, са съвременни народни будители.


В своето приветствие министър Галин Цоков поздрави и всички млади хора, които избират учителската професия. Той отбеляза, че през последните четири години се е увеличил процентът на младите учители, които са се посветили на професията – от 8 500 на над 15 000. "Виждаме една приемственост, в която остава стремежът на будителя - бъдещето да е по-добро от настоящето. Бъдете вдъхновители и вдъхновени", пожела министърът на образованието и науката.


След церемонията по награждаване министър Цоков, заместник-министрите Емилия Лазарова и Таня Михайлова, наградените учители заедно с 50 ученици от столични училища се включиха в "Час на будителя" заедно с актрисата Гергана Стоянова. Откритият урок е част от нейната инициатива, провеждана в училища в цялата страна – да провокира децата да използват своите възможности по най-успешния начин, да развиват чувство за отговорност към обществото, родолюбие, съпричастност.

 

По време на часа Гергана Стоянова раздаде дневници на децата, в които да записват послания, които да ги мотивират да обичат родината, нейните герои, родителите си, приятелите си, да ценят себе си и да постигат целите си.


Наградите на МОН "Константин Величков" се връчват всяка година в Деня на народните будители, като от създаването им през 2005 г. досега са наградени над 170 педагогически специалисти.


В категория "Работа с ученици с изявени дарби" наградата получиха Петър Петров и Евгени Серафимов. Петър Петров е заместник-директор по учебната дейност и учител по професионално обучение в Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Константин Фотинов" в Бургас. Има принос към формирането на нови професии в направленията свързани с програмиране и електроника. В периода от 2016 г. до днес неговите възпитаници са завоювали множество призови места в състезателните програми за ученици.


Евгени Серафимов е старши учител по изобразително изкуство в Основно училище "Св. св. Кирил и Методий" в Кюстендил и е ръководител на множество ученически пленери и проекти за изобразително изкуство. В образователно-възпитателния процес включва иновативни идеи и подходи.


В категория "Постижения в работата с деца и ученици за преодоляване на проблемно поведение" бяха наградени Елеан Друмев и Янка Радулова. Елеан Друмев е педагогически съветник в Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Апостол Арнаудов" в Русе. Работи с ученици със специални образователни потребности, като в практиката си има и такива, които успешно са завършили средното си образование и са продължили да се обучават в университет.

 

Янка Радулова е училищен психолог в СУ "Васил Левски" в Стара Загора и работи за активизирането на училищната общност за реализирането на дейности, които да благоприятстват създаването на позитивна образователна среда, недопускаща прояви на агресия и насилие.


Наградени в категория "Постигнати резултати при обхвата и включването на деца и ученици в образователната система" са Александър Главчев и Ганка Трендафилова. Александър Главчев е директор на Средно училище "Антон Попов" в Петрич, в което успешно се прилага Механизмът за съвместна работа на институциите по обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст. Обхванати са 100% от подлежащите на задължително обучение ученици, а 85% са обхванати в разнообразни клубове за занимания по интереси.


Ганка Трендафилова е учител, практическо обучение в Професионална гимназия по текстил и моден дизайн, Варна. Ръководител е на два клуба по интереси "Декоративен грим" и "Фотография", които се посещават от ученици с ниска мотивация и обучителни затруднения от различни възрастови групи.


В категория "Принос в развитието на способностите и компетентностите на децата и учениците в областта на науките, технологиите, изкуствата, спорта, глобалното, гражданското и здравното образование и придобиване на умения за лидерство" Стефан Димитров и Динко Динев.


В работата си като учител в учител по история и цивилизации в Професионална гимназия по селско стопанство и икономика "Христо Ботев" в Свиленград Стефан Димитров залага на множество иновативни методи на преподаване, сред които е проектно-базираното обучение. Чрез него той повишава мотивацията за учене на история, насърчава учениците да учат и изследват света, да представят творбите си по интересен и интерактивен начин, да решават комплексни и реални проблеми, като развиват умения за самостоятелно анализиране, търсене на информация и сътрудничество.


Динко Динев е старши учител по информатика и ИТ в Профилирана гимназия "Васил Левски” в град Ямбол. Чрез интегрирането на практическо обучение и проекти в класната стая учениците му развиват умения, които не само отговарят на учебната програма, но ги подготвят за реалния свят.


По Националната програма "България – образователни маршрути", Модул "Културните и научните институции като образователна среда" МОН отличи Радка Трифонова, старши учител по история и цивилизации, философия и гражданско образование в СУ "Христо Ботев" в Тутракан - класирана на първо място в национален конкурс за учители за най-добър урок, проведен в културна и/или научна институция.


Всички отличени получиха грамоти, Рибния буквар, плакети и парична награда от 1000 лв.

Още от "Образование и религия"

INSAIT пусна безплатен чат с изкуствен интелект, обучен с над 85 млрд. думи

С BgGPT чат България става първата страна в Европа, която стартира свой собствен чат, базиран на последно поколение свободнодостъпни езикови модели, разработени от публична институция (INSAIT) и насочени към собствения й език

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени