В Деня на будителите отличиха изявени учители

В МОН 50 ученици се включиха в час за будителство

В Деня на будителите отличиха изявени учители
В Деня на будителите отличиха изявени учители Източник: Пресцентър на МОН

Девет изявени български учители получиха наградата на МОН "Константин Величков" за принос към образованието. Отличията бяха връчени от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков на тържествена церемония в институцията.


"В нашите класни стаи се изгражда бъдещето на България. Вие не само преподавате, а вдъхновявате, мотивирате и развивате личности", обърна се той към учителите. Проф. Цоков допълни, че както наградените така и всички над 95 000 педагогически специалисти в България, със своя труд, са съвременни народни будители.


В своето приветствие министър Галин Цоков поздрави и всички млади хора, които избират учителската професия. Той отбеляза, че през последните четири години се е увеличил процентът на младите учители, които са се посветили на професията – от 8 500 на над 15 000. "Виждаме една приемственост, в която остава стремежът на будителя - бъдещето да е по-добро от настоящето. Бъдете вдъхновители и вдъхновени", пожела министърът на образованието и науката.


След церемонията по награждаване министър Цоков, заместник-министрите Емилия Лазарова и Таня Михайлова, наградените учители заедно с 50 ученици от столични училища се включиха в "Час на будителя" заедно с актрисата Гергана Стоянова. Откритият урок е част от нейната инициатива, провеждана в училища в цялата страна – да провокира децата да използват своите възможности по най-успешния начин, да развиват чувство за отговорност към обществото, родолюбие, съпричастност.

 

По време на часа Гергана Стоянова раздаде дневници на децата, в които да записват послания, които да ги мотивират да обичат родината, нейните герои, родителите си, приятелите си, да ценят себе си и да постигат целите си.


Наградите на МОН "Константин Величков" се връчват всяка година в Деня на народните будители, като от създаването им през 2005 г. досега са наградени над 170 педагогически специалисти.


В категория "Работа с ученици с изявени дарби" наградата получиха Петър Петров и Евгени Серафимов. Петър Петров е заместник-директор по учебната дейност и учител по професионално обучение в Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Константин Фотинов" в Бургас. Има принос към формирането на нови професии в направленията свързани с програмиране и електроника. В периода от 2016 г. до днес неговите възпитаници са завоювали множество призови места в състезателните програми за ученици.


Евгени Серафимов е старши учител по изобразително изкуство в Основно училище "Св. св. Кирил и Методий" в Кюстендил и е ръководител на множество ученически пленери и проекти за изобразително изкуство. В образователно-възпитателния процес включва иновативни идеи и подходи.


В категория "Постижения в работата с деца и ученици за преодоляване на проблемно поведение" бяха наградени Елеан Друмев и Янка Радулова. Елеан Друмев е педагогически съветник в Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Апостол Арнаудов" в Русе. Работи с ученици със специални образователни потребности, като в практиката си има и такива, които успешно са завършили средното си образование и са продължили да се обучават в университет.

 

Янка Радулова е училищен психолог в СУ "Васил Левски" в Стара Загора и работи за активизирането на училищната общност за реализирането на дейности, които да благоприятстват създаването на позитивна образователна среда, недопускаща прояви на агресия и насилие.


Наградени в категория "Постигнати резултати при обхвата и включването на деца и ученици в образователната система" са Александър Главчев и Ганка Трендафилова. Александър Главчев е директор на Средно училище "Антон Попов" в Петрич, в което успешно се прилага Механизмът за съвместна работа на институциите по обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст. Обхванати са 100% от подлежащите на задължително обучение ученици, а 85% са обхванати в разнообразни клубове за занимания по интереси.


Ганка Трендафилова е учител, практическо обучение в Професионална гимназия по текстил и моден дизайн, Варна. Ръководител е на два клуба по интереси "Декоративен грим" и "Фотография", които се посещават от ученици с ниска мотивация и обучителни затруднения от различни възрастови групи.


В категория "Принос в развитието на способностите и компетентностите на децата и учениците в областта на науките, технологиите, изкуствата, спорта, глобалното, гражданското и здравното образование и придобиване на умения за лидерство" Стефан Димитров и Динко Динев.


В работата си като учител в учител по история и цивилизации в Професионална гимназия по селско стопанство и икономика "Христо Ботев" в Свиленград Стефан Димитров залага на множество иновативни методи на преподаване, сред които е проектно-базираното обучение. Чрез него той повишава мотивацията за учене на история, насърчава учениците да учат и изследват света, да представят творбите си по интересен и интерактивен начин, да решават комплексни и реални проблеми, като развиват умения за самостоятелно анализиране, търсене на информация и сътрудничество.


Динко Динев е старши учител по информатика и ИТ в Профилирана гимназия "Васил Левски” в град Ямбол. Чрез интегрирането на практическо обучение и проекти в класната стая учениците му развиват умения, които не само отговарят на учебната програма, но ги подготвят за реалния свят.


По Националната програма "България – образователни маршрути", Модул "Културните и научните институции като образователна среда" МОН отличи Радка Трифонова, старши учител по история и цивилизации, философия и гражданско образование в СУ "Христо Ботев" в Тутракан - класирана на първо място в национален конкурс за учители за най-добър урок, проведен в културна и/или научна институция.


Всички отличени получиха грамоти, Рибния буквар, плакети и парична награда от 1000 лв.

Още от "Образование и религия"

Изследовател, класиран в топ 2 % учени на света от Станфорд, се присъединява към INSAIT

Д-р Джинджин Гу е само на 29 г. и вече е постигнал впечатляващи резултати в своята кариера. Неговите разработки имат повече от 10 000 цитирания, а той е постигнал многократни победи в редица престижни състезания на водещата конференция в областта на изкуствения интелект

Прочетете повече прочетете повече

Просветният министър настоява кметовете да не могат еднолично да обявяват неучебни дни

Позицията му бе публикувана, след като градоначалникът на София Васил Терзиев обяви 14 май за неучебен ден заради обявените протести на работещите в транспортния сектор

Прочетете повече прочетете повече

Българската делегация пристигна в Света гора за интронизацията на новия игумен на Зографския манастир

Министрите се поклониха в съборния храм, запознаха се с историята и духовните традиции на манастира и отдадоха почит на гроба на покойния архимандрит Амвросий

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени