Вариант 1 ще решават седмокласниците днес на изпита по математика

По време на публичния жребий в МОН зам.-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова уточни, че през тази година няма промяна в броя на задачите

По време на публичния жребий в МОН зам.-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова уточни, че през тази година няма промяна в броя на задачите
По време на публичния жребий в МОН зам.-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова уточни, че през тази година няма промяна в броя на задачите Източник: Пресцентър на МОН

По Вариант 1 ще работят днес седмокласниците на изпита на Националното външно оценяване по математика. Вариантът беше изтеглен от журналиста Зина Соколова от "Аз-буки". Очаква се 59 414 ученици да се явят на изпита днес. Той ще започне в 9.00 часа, ще се проведе в 1665 училища в 5430 зали.

 

По време на публичния жребий в МОН зам.-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова уточни, че през тази година няма промяна в броя на задачите. Има разлика в първата част от теста, като там всички 20 задачи ще са с избираем отговор - с четири възможности, от които само един е правилен.

 

"Миналата година две от задачите в първата част бяха с кратък свободен отговор. Даваме възможност на децата да работят по-спокойно и да имат повече време за решаването", отбеляза тя.

 

Във втората част от изпита седмокласниците отново ще решават 3 задачи със свободен отговор. "Тези задачи дават възможност на учениците да помислят – да опишат и аргументират отговорите си и да покажат знанията си", посочи зам.-министър Лазарова.

 

Тя обясни, че за съставянето на изпитните варианти се подготвя голям набор от задачи, който преминава през оценяване от експертни комисии, а изпитните варианти се сформират в последния възможен момент.

 

Промяна през настоящата година има и във времетраенето на изпита. Първата част ще продължи общо 75 минути - с 15 минути повече спрямо миналата година. Времето за втората част остава непроменено – общо 90 минути.

 

Оценките от изпита се изразяват само с количествени показатели – в брой точки, без да се приравняват към оценки. Максималният брой точки от изпита е 100 т.

 

Екипът на МОН пожелава успех на всички ученици!

Още от "Образование и религия"

Започна академичната година във филиала на Медицинския университет във Враца

Тази година прагът на висшето учебно заведение в града прекрачват близо 130 първокурсници, които ще се обучават в направленията "медицинска сестра", "акушерка" и "лекарски асистент"

Прочетете повече прочетете повече

Българска ученичка спечели европейския конкурс за млади учени, поканиха я на Нобеловата седмица

Александра Петкова от Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов" получи и наградата на Стокхолмският младежки научен семинар

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени