Върховният административен съд отмени разпоредба, с която се ограничава правото студентите платена форма на обучение да получават стипендия поради нарушение на принципа за равенството на гражданите пред закона и недопускане на привилегии, основани на имуществено състояние.
Отменената разпоредба е чл. 1, ал. 1, т. 1 от Постановление № 90 от 26 май 2000 г. на Министерския съвет за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите от държавните висши училища и научни организации (допълнено и изменено съответно през 2002 г., 2012 г., 2016 г. и 2018 г), в частта, относно израза "с изключение на студентите, приети по реда на чл. 9, ал. 3, т. 6, буква "б" и чл. 21, ал. 2 и 3 от Закона за висшето образование".
Административно дело е образувано пред ВАС по жалба на студенти задочна форма на обучение по специалността "Право" в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Производството се гледа повторно, след като 5-членен състав на ВАС прие, че първоинстанционният състав е отменил нормативния акт поради нарушение на процедурата по неговото приемане, но не е разгледал доводите за противоречие със закона на разпоредбата от Постановлението.
Съгласно разпоредбите на Закона за висшето образование, уреждащи правото на стипендия, законодателят използва единствено понятието "студенти", без да прави диференциране на формата на обучение дали е платено или е субсидирано от държавата.