Премиерът Желязков: България трябва да е сред първите, които ще се възползват от европейските възможности за развитие на отбранителната си индустрия

Премиерът посети две от най-големите български военни предприятия – "ВМЗ" и "Арсенал"

Премиерът посети две от най-големите български военни предприятия – "ВМЗ" и "Арсенал"
Премиерът посети две от най-големите български военни предприятия – "ВМЗ" и "Арсенал" Източник: Пресцентър на МС

Засилването на капацитета на военната индустрия е изключително важно не само за способностите на Европа сама да отстоява своите извоювани трудно след Втората световна война права, свободи и разбиране за ценностната си система, но и за България като страна, която притежава тези способности и може да развива както пазарите, така и собствения си отбранителен капацитет.

 

Това заяви министър-председателят Росен Желязков. Часове, след като участва в извънредното заседание на Европейския съвет в Брюксел, премиерът посети две от най-големите български военни предприятия – "ВМЗ" и "Арсенал", където лично се увери в потенциала за развитие и модернизация.

 

Премиерът посети две от най-големите български военни предприятия –
Премиерът посети две от най-големите български военни предприятия – "ВМЗ" и "Арсенал" Източник: Пресцентър на МС

"Изключително съм впечатлен от видяното", заяви Желязков и акцентира върху възможностите, които се базират както на Европейската индустриална отбранителна стратегия и програмата към нея, така и на финансирането, от което в скоро време ще могат да се възползват производителите в Европа.

 

"Ние трябва да сме първите. Затова създаваме и Център за отбранителни иновации - да следим и да разработваме тенденциите както по отношение на развойната дейност, така и по отношение на внедряването на съответните технологии за модернизация на отбранителната индустрия", изтъкна министър-председателят.

 

По думите му българската отбранителна индустрия трябва да е достатъчно гъвкава, за да се развива – както като количество на изделията, така и по отношение на тяхното разнообразие. Премиерът отбеляза, че в България има около 30 високотехнологични предприятия в сферата и е необходимо този клъстър да бъде обединен в една обща синергия, за да може да имаме не само национална отбранителна независимост, но да бъдем и водещи в Европа.

 

Завод
Завод "Арсенал" Източник: Пресцентър на МС

Целта е да има непрекъсваема верига на доставките, посочи Желязков и специално акцентира върху значението на съвместните производства с нашите партньори в рамките на Европейския съюз.

 

По отношение на финансирането на европейските отбранителни способности премиерът Росен Желязков отбеляза, че темата е била обсъждана през вчерашния ден в Брюксел. Като възможни източници са били разглеждани неусвоени ресурси от Кохезионния фонд, които страните да предоставят на доброволен принцип.

 

"Ние направихме допълнение - да се използват и средствата, които са по Механизма за възстановяване и устойчивост. Това също е записано в Заключенията като ресурс, който може да бъде използван", заяви министър-председателят и добави, че  самата приложимост е тема на по-нататъшно разписване като правила и като насоки.

 

В отговор на въпрос от медиите премиерът Росен Желязков припомни, че България е сред страните в ЕС, които отделят най-голям процент от своя Брутен вътрешен продукт за отбрана. "Ние сме над 2 %, а с покупката на Ф-16 блок 70 бяхме стигнали и до 3% от БВП, така че като съотношение стоим много добре", посочи Желязков.

 

По думите му когато става въпрос за колективна система за отбрана, солидарната отговорност е правилно да бъде водеща. "Считам, че ние ще запазим и формата, и ангажиментите на съюзници, и декларираното участие с по-висок процент от БВП, като всяка страна следва да използва своите специфики", заяви още Желязков.

 

Попитан от медиите за случващото се в управляващата коалиция министър-председателят Росен Желязков посочи: "Някои ги наричат трусове, за мен това са неминуеми процеси по напасване на различни виждания". Според Желязков най-важното при всяко едно партньорство е да има предсказуемост.

 

"Аз мисля, че гънките все повече ще се изглаждат. Не вярвам, че някой има интерес от това коалицията да не продължи своето партньорство", добави Желязков.

 

Премиерът изтъкна, че три от партиите, подписали коалиционното споразумение, са стабилни, а подкрепящата партия, която е част от парламентарното мнозинство, има определени изисквания, като е важно тези изисквания да са предсказуеми и да не изненадват останалите партньори.

 

"Всичко минава през разговори. И най-доброто споразумение може да бъде анексирано, променяно, но трябва да бъде направено в духа на партньорството", заяви в заключение премиерът Желязков.

 

Още от "Политика"

Премиерът Росен Желязков при срещата си с краля на Йордания Абдула II: Диалогът между регионите е ключов за справяне с о

Министър-председателят Росен Желязков отправи специални поздрави към премиера на Йордания Джафар Хасан и покана да посети България в удобно за него време

Прочетете повече прочетете повече

Росен Желязков очаква анализи за радиусите и завоите на пътя, при който загина Сияна

Премиерът лично не вярва, че решението на проблема е в отстраняването на ръководството на пътното управление в Плевен и в това дали на някой началник ще му бъде отнета службата

Прочетете повече прочетете повече

"Трябва да знаем какво правим в случай на война". Бившият началник на отбраната призова да се подготвяме за кризи

F-16 Block 70 е един прекрасен самолет с невероятни възможности и трябва да се научим да летим с него и какво, при една кризисна ситуация, трябва да правим с него и как да планираме бойните действия, добави той

Прочетете повече прочетете повече

Външният министър Георг Георгиев разговаря с държавния секретар на САЩ Марко Рубио

Министър Георгиев подчерта постиженията в модернизацията на българските въоръжени сили, реализирани в партньорство със САЩ, а именно закупуването на изтребители F-16 Block 70, първият от които вчера кацна на българска земя

Прочетете повече прочетете повече

Очаквано: Първият вот на недоверие към кабинета "Желязков" е неуспешен

Против внесения вот бяха групите на ГЕРБ-СДС (66 депутати,) "ДПС-Ново начало"( 29 депутати), "БСП-Обединена левица" (19 депутати), "Демокрация, права и свободи"-ДПС (19 депутати) и "Има такъв народ" (17 депутати)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени