Румен Радев: Не може българският премиер да е куриер на чужда държава

Ако има проблем с доверието към управлението, той се решава не на улицата, а с управленски действия

Кирил Петков и Румен Радев
Кирил Петков и Румен Радев Източник: Zonanews

Президентът Румен Радев участва в официалната церемония по встъпване в длъжност на Илия Лингорски като член на Управителния съвет на Българската народна банка. Той коментира френското предложение за отпадане на ветото по отношение на РСМ.

 

"Кабинетът така и не изработи  българско предложение и сега внася френско, прехвърля отговорността върху НС. Не може министър-председатялят да внася чужно предложение - той не е куриер, а премиер", заяви президентът.

 

И добави: "Моята позиция е ясна, френското председателстово – това е стъпка в правилната посока, но остават редица въпроси които трябва да се изяснят преди да се вдигне ветото. Вписването на българите в конституцията на РСМ е задължително, но недостатъчно условие, трябва да има изкореняване на десетилетната политика на дебългаризация, за опазването на наследството, паметниците, срещу езика на омразата, реабилитация на жертвите и репресираните само защото се наричат българи. Аз очаквам българското правителство категорично да изясни тези въпроси и да отстоява българския национален интерес", добави Радев

 

Той коментира и купуването на депутати от управляващата клика, като оприличи действията им с "търгашество".

"Още от древни времена търговията е не само с парични средства и трябва да си политик със стаж за да не виждаш това което всички знаят. Тази социопатия е причина за разрива между политиците и народа". 

 

"Вотът на недоверие е рутинна парламентарна процедура, изборите също, борбата с корупцията е съдебна реформа, която спря. И да сме наясно, че хората с които водихме заедно борбата с корупцията и беззаконието, много от тях са извън парламента. Постът на премиера концентрира голяма власт и ако има проблем с доверието той се решава не на улицата, а с управленски действия". 

Още от "Политика"

Актуализиран Национален план за въвеждане на еврото в България ще разгледа Министерският съвет

В началото на юни Европейската комисия даде "зелена светлина" в своя Доклад за конвергенция България да приеме еврото от януари 2026 г., с което ще стане 21-вият член на еврозонат

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени