Румен Радев: САЩ са наш стратегически партньор и съюзник - очаквам да поискат удължаване на престоя на летище София на техните самолети-цистерни

Премиерът е поставил в телефонен разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп въпроса за отпадане на визите за български граждани

Премиерът Румен Радев
Премиерът Румен Радев Източник: Пресцентър на МС

Министър-председателят Румен Радев е поставил в телефонен разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп въпроса за отпадане на визите за български граждани и е изразил очакването на българската страна този въпрос да бъде разгледан в спешен порядък. Това стана ясно от изявлението на премиера Радев в началото на днешното правителствено заседание. 

 

Министър-председателят  заяви, че освен с президента на САЩ е провел телефонен разговор и с министъра на войната на САЩ Пийт Хегсет за разположените на летище "Васил Левски"- София самолети-цистерни на американските военновъздушни сили.

 

"САЩ са наш стратегически партньор и съюзник. Самолетите пребивават там с разрешение на Министерския съвет, дадено от правителството на премиера Росен Желязков, до края на месец май. Очаквам американската страна да поиска удължаване на престоя на летище София", посочи министър-председателят Радев и добави, че във връзка с това е поставил въпроса за отпадането на визите за българските граждани.

 

По отношение на обявената от правителството административна реформа премиерът Радев посочи, че тя има две ясни цели – повишаване на ефективността и свиване на разходите. "Искам ясно да заявя, че няма да има масови уволнения, които водят до загуба на административен капацитет и до правни рискове", заяви Румен Радев.

 

Министър-председателят подчерта, че няма да има съкращения и преструктуриране, преди да бъде извършен предварителен преглед на структурите и функциите и задълбочен анализ. По тази причина  се формира Съвет за административна реформа с председател вицепремиерът Гълъб Донев.

 

Сред основните мерки, които ще се прилагат, са сливане на агенции и дирекции с припокриващи се отговорности, трансформиране на агенции в дирекции към ресорните министерства, премахване на излишни междинни звена, съкращаване на незаети щатни бройки, пенсиониране без заместване и програми за доброволно напускане.

 

"Намаляване на бюрократичната тежест за гражданите и бизнеса, съкращаване на времето за административно обслужване, по-голяма прозрачност и отчетност и оптимизиране на публичните разходи при запазване качеството на услугите, предоставяни от администрацията", посочи още премиерът Румен Радев.

 

Заседание на правителството
Заседание на правителството "Радев" Източник: Пресцентър на МС

Министър-председателят отново поздрави певицата Дара за успеха ѝ на Евровизия."Цялата седмица преминава под знака на грандиозния български успех на Евровизия. Това е успех, който надхвърля измеренията на музикалното изкуство и от нас зависи да се възползваме максимално от него", заяви Радев.

 

В тази връзка правителството създава междуведомствен организационен комитет под председателството на вицепремиера Иво Христов, в който ще участват всички ресорни министерства. Още тази седмица в Министерския съвет ще бъдат поканени Дара, нейният екип и ръководството на БНТ за координация по подготовката на следващото издание на Евровизия, чийто домакин ще бъде България.

 

Още от "Политика"

Конституционният съдия Десислава Атанасова сезира прокуратурата за неверните твърдения на Демерджиев

Въпросът дали вътрешният министър Иван Демерджиев е бил съзнателно подведен, или информацията му почива на реални международни данни, е основният спорен момент, по който тече проверка в МВР

Прочетете повече прочетете повече

Д-р Ваня Тагарева с национална награда "Общински съветник за 2026 г." на Асоциацията на българските градове и региони

За мен тази награда е признание за последователната ми работа в местното управление и усилията, които влагам в развитието на столицата, заяви тя

Прочетете повече прочетете повече

Демерджиев обяви, че полетите на Пеевски са платени от адвокатско дружество. От ДПС го обвиниха в манипулации и лъжи

Демерджиев уточни, че Пеевски е извършил 227 полета от летище София за периода от 2018 г. до момента, като 181 от тях са били с частни самолет.

Прочетете повече прочетете повече

Министърът на правосъдието поиска отстраняване на Емилия Русинова от поста на административен ръководител на СГП

За Емилия Русинова са предоставени данни за демонстрирана приятелска близост с Петьо Петров. Срещу същия се водят разследвания за придобилата известност корупционна афера "Осемте джуджета"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени