АКФ за скъпия часовник на Коцев: Лице на висша публична длъжност не може да получава подаръци от някакви хора

Според Янкулов изтичането на снимките е "контролирано изпускане на информация от ръководството на институцията"

Живко Коцев демонстрира скъпия часовник Hublot
Живко Коцев демонстрира скъпия часовник Hublot Източник: Facebook

Трябва ясно да бъде казано, че едно лице на висша публична длъжност не може да получава подаръци от някакви хора - дали е по личен повод, дали за нещо друго, това са съпътстващи обстоятелства, да не говорим за най-висшата професионална длъжност в МВР, не може да получава скъпи подаръци, ако иска да ги получава подаръци от бизнесмени, той не трябва да е на тази длъжност. Няма как да не останат съмненията. Това коментира Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд пред Дарик.

 

Повод на думите му са изтеклите преди дни снимки, показващи главния секретар на МВР Живко Коцев и обвиняемия заедно с шефката на митниците Стефан Димитров, в обща компания.

 

На две от снимките се вижда как Коцев е с бившия министър на туризма Николина Ангелкова в кола на летището, като показва скъп часовник на китката си. По-късно премиерът в оставка Николай Денков обяви, че Коцев му е доверил, че е получил часовника като "подарък от приятели във връзка с личен празник".

 

Янкулов обърна внимание, че в последните дни Коцев отсъства от публичното пространство, като някой друг говори от негово име – и Денков, и ген. Атанас Атанасов от ПП-ДБ, който коментира, че и.ф. главният прокурор, шефът на КПКОНПИ и градският прокурор са се срещали с Коцев и са го притискали да подаде оставка.

 

Самият Коцев миналата седмица първо подаде оставка, после я оттегли като заяви, че е бил натискан да се оттегли от поста в МВР. Това пък беше използвано от служебния премиер Димитър Главчев като основание да не отстранява от поста вътрешния министър Калин Стоянов в служебния си кабинет, който ПП-ДБ припозна като човек на ГЕРБ.

 

"Главният секретар публично мълчи. Други хора се обясняват за него. Това не е сериозно - липсата му в публичното пространство и отсъствието на адекватно обяснение какво се случва покрай тези вещи, които явно е получавал", заяви Янкулов. Той определи като несериозно и оправданието, че Коцев мълчи, защото така е бил посъветван от PR-ите на МВР.

 

Според Янкулов изтичането на снимките е "контролирано изпускане на информация от ръководството на институцията". "Целта е тази информация, която е събрана в рамките на наказателното производство (срещу Петя Банкова, бел. ред.), да бъде използвана с цел публично дискредитиране, а не с цел доказване на престъпление. Държавните органи не могат да действат като журналисти", заяви експертът.

 

Той коментира и, че ако наистина е имало среща между и.ф. главния прокурор, градският прокурор на София и шефа на КПКОНПИ, вероятно наистина Коцев е бил посъветван да се оттегли от поста на главен секретар.

Още от "Политика"

ИТН се събира на Национална конференция, ще избират ръководство на партията

Предвиденият дневен ред включва избор на председател на ИТН, приемане на нов устав, както и избор на Изпълнителен съвет и арбитражно-контролна комисия по предложение на председателя

Прочетете повече прочетете повече

Руският апендикс Румен Радев не се спира: Ще сезирам Конституционния съд за отказа на Народното събрание да разгледа пре

Радев коментира приемането на еврото в Хърватия, като се позова на отдавна опровергания фейк, че там цените били скочили още преди влизането на страната в Еврозоната - с излизането на Конвергентния доклад

Прочетете повече прочетете повече

Министър Георг Георгиев участва в неформална среща на министрите на външните работи на НАТО

Като черноморска държава, България е ангажирана със сигурността и свободата на корабоплаването в региона, включително чрез инициативи като противоминната група в Черно море, заяви министър Георгиев

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени