Андрей Новаков: Не е нормално един камион да чака 3 дни на границата - шофьорът да е без храна, вода и тоалетна, а фирмата да губи 200 евро

С пакта се слага край на политиката на отворени врати на Европа, добави евродепутатът

Андрей Новаков
Андрей Новаков Източник: ПП ГЕРБ

Намирам за ненормално един камион да чака 3 дни на границата - шофьорът да е без храна, вода и тоалетна, а фирмата да губи 200 евро. Ако това се промени, милиарди ще останат в икономиката. Това каза евродепутатът от ГЕРБ-СДС Андрей Новаков по bTV.

 

Според него сега на границата има много институции, чието място не е там. Европарламентът одобри идеята един камион да бъде обработван средно за 60 секунди на вътрешните граници на ЕС, каза Новаков.

 

"Нашата резолюция вече е приета, тя вече влезе в сила. В нея пише черно на бяло незабавно ЕК да предприеме правнообвързващи действия за въвеждане на 60 секунди средно за обработка на камион", поясни евродепутатът.

 

Той коментира и новите правила за мигрантите в ЕС, според които процедурата за проверка ще е на самата граница. Те предвиждат хората, които нямат право да остават в ЕС, да бъдат по-бързо връщани в страните, от които идват. Освен това се въвежда и задължителна солидарност между държавите в разпределянето на бежанците. С пакта се слага край на политиката на отворени врати на Европа, категоричен бе Новаков.

 

"До момента процедурата по разглеждане статута на мигрантите трае 9-10 месеца, през което време той получава социални надбавки, настаняване, издръжка, джобни, а недобросъвестните прави и бели. Сега в рамките на пет дни на границата ще се прави проверка и ако не докаже кой е, откъде е и защо идва в Европа, се връща обратно", обясни евродепутатът.

 

Пактът дава повече солидарност в ЕС при разпределяне на хората с права да останат. "Нелегални мигранти не може да влязат в ЕС, ако не докажат, че бягат от война - връщат се обратно", обясни евродепутатът.

 

Новаков обясни и че по европейското законодателство, ако у нас влязат 27 души, които имат право на статут, но ги разпределят в Полша, а тя откаже, ще трябва да заплати 20 000 евро.

 

"Това ще се прави, за да му намери подслон, за да му осигури помощ или годишна издръжка. Това е за разходите, защото така или иначе този човек няма право да остава повече от година, така че това е една първоначална вноска която, държавата трябва да направи към България за да компенсира. Но и България трябва да плаща, ако откажем да приемем мигранти", заяви той.

Още от "Политика"

Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана за тържествената литургия по повод началото на понтификата

Във водената от премиера българска делегация участват също вицепремиерите Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, както и посланикът на страната ни към Светия престол Костадин Коджабашев

Прочетете повече прочетете повече

ИТН се събира на Национална конференция, ще избират ръководство на партията

Предвиденият дневен ред включва избор на председател на ИТН, приемане на нов устав, както и избор на Изпълнителен съвет и арбитражно-контролна комисия по предложение на председателя

Прочетете повече прочетете повече

Руският апендикс Румен Радев не се спира: Ще сезирам Конституционния съд за отказа на Народното събрание да разгледа пре

Радев коментира приемането на еврото в Хърватия, като се позова на отдавна опровергания фейк, че там цените били скочили още преди влизането на страната в Еврозоната - с излизането на Конвергентния доклад

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени