Армин Лашет: Ляво правителство в Германия би било "екстремна заплаха" за ЕС

То би имало опустошителни последици за ЕС, добави той

Армин Лашет
Армин Лашет Източник: Wikimedia Commons

Армин Лашет, кандидатът за германски канцлер от консервативния блок на Християндемократически и Християнсоциалния съюзи (ХДС/ХСС), предупреди в четвъртък, че правителството, включващо крайната левица ще бъде "екстремна заплаха" за Европа, пише европейското издание на Politico, цитирано от Агенция "Фокус".

 

Малко повече от седмица преди изборния ден, Лашет нападна своя съперник за канцлерския пост, социалдемократа Олаф Шолц, за това, че отказва да изключи коалиция с левицата. Той прогнозира, че Шолц, чиято партия е водеща в допитванията, ще се опита да сформира правителство със зелените и левицата, ако е математически възможно.

 

Забележките на Лашет в Хамбург бяха опит да се използва основната линия на атака на ХДС/ХСС срещу Шолц от последните дни и да се приложи към европейския контекст. ХДС/ХСС е на второ място в предизборната надпревара с 21 процента, на 4% зад социалдемократите, според социологическите проучвания.

 

"Ако крайната левица участва в германско правителство, това би било екстремна опасност за европейския проект", каза Лашет в реч за Европа, организирана от местна бизнес асоциация. Той добави, че левицата е "отхвърлила всяка стъпка за по-тясна европейска интеграция" като договорите от Маастрихт, Ница и Лисабон, а също така се противопоставя на споразуменията за свободна търговия. Лашет също критикува партията за отказа да даде съгласието си в парламента за неотдавнашната германска военна мисия за спасяване и евакуация в Афганистан.

 

Правителството, включващо левицата, "би имало опустошителни последици за ЕС, както по отношение на политиката за сигурност, така и по отношение на търговската политика", прогнозира той.

 

Лашет и други политици от дясноцентристкия алианс на ХДС/ХСС-включително канцлерът Ангела Меркел, която ще се оттегли след изборите след 16 години на власт - засилиха предупрежденията през последните седмици, че Шолц може да се опита да формира правителствено мнозинство, като включи крайно лявата партия.

 

Противниците им отхвърлят тези обвинения и "сплашвания" и заявиха, че те са резултат от трудната ситуация, в която се намира ХДС/ХСС, след като изостава от ГСДП в допитванията.

 

Левицата отвърна на обвиненията на Лашет. "Твърдението, че левицата е против Европа и против търговските споразумения, няма да се окаже вярно само защото ХДС/ХСС постоянно го повтаря", заяви съпредседателят на партията Сузане Хениг-Велсов в изявление пред Politico.

 

"Истината е, че ние се застъпваме за европейското обединение и търговски отношения, които биха подобрили социалното и икономическото благосъстояние на всички участници. Точно това до момента не са постигнали нито европейската интеграция, нито международните търговски споразумения".

 

Шолц отказа да изключи коалицията с левицата, но заяви, че всеки правителствен партньор трябва да подкрепи силен ЕС, както и да подкрепи трансатлантическото партньорство и членството в НАТО - което левицата в момента не прави. Лидерът на парламентарната група на левицата Дитмар Барч заяви тази седмица, че напускането на НАТО - цел, която отдавна се налага от твърдата база на партията - няма да бъде червена линия при евентуални коалиционни преговори.

 

В две речи в Хамбург в четвъртък Лашет също каза, че ЕС "трябва да направи нов тласък с новата администрация на САЩ", за да поднови трансатлантическите търговски преговори. Той каза още, че Европейската зелена сделка трябва да бъде свързана с конкурентоспособността и пазарно ориентираните решения, които запазват работните места. Европа трябва да се превърне в модел за подражание, който може да покаже на други страни, че е възможен зелен преход, без да се стига до индустриалния упадък, каза Лашет.

 

"Ако се провалим, ако имаме масова безработица, тогава никоя държава в света няма да ни последва", каза той, обвинявайки Зелените в провеждането на политика, която разчита твърде много на налагането на забрани.

 

Говорейки за конфликта в сферата на върховенството на закона на ЕК с Унгария и Полша, Лашет призова за диалог и повече разбиране. "Трябва да настояваме за общо съдебно пространство, също и за независимост на съдиите, но също така трябва да спремт тези лекции за това как другите трябва да живеят", каза той.

 

Още от "Политика"

Премиерът Желязков разпореди допълнителни мерки по контрола на движението по Телиш-Радомирци, при занижаване ще търси пе

Патрулни автомобили на ОДМВР - Плевен вече постоянно правят линейни обходи на целия пътен участък със скорост 60 км/ч с цел намаляване на скоростта на движение на тежко-товарните камиони и на леките коли

Прочетете повече прочетете повече

Средствата, вложени в образование и наука, са с най-висока обществена възвръщаемост, каза министър Красимир Вълчев

Той участва във втория панел "Новото знание в медиите", част от 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция (БТА)

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: 24 май е празник, върху чиито основи да градим нашето общо европейско бъдеще

Това заяви министър-председателят Росен Желязков в словото си по време на официалния прием в българското посолство в Рим по повод Деня на светите братя Кирил и Методий

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков отлита за Рим - с аудиенция при папата и среща с Мелони

Във Вечния град Рим светите братя Кирил и Методий получават изключителна почит и признание за своето дело, дало възможност за съхраняването и оцеляването на културата и вярата на източноевропейските народи

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: Доверието на инвеститорите е показателно за пълната подкрепа на партньорите за присъединяването на Б

Той откри изградена нова логистична база в старозагорското село Загоре - инвестиция за над 60 милиона лева, осигуряваща повече от 250 нови работни места

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени