Атанасов за бъдещия премиер: Много ерудиран български дипломат, с много добро име пред нашите партньори на Запад, човек, който много добре познава международната политика

Имаме реалистичен план, не е блъф. Готови сме да направим компромис, заяви председателят на ДСБ и съпредседател на ПП-ДБ

Атанас Атанасов, ПП-ДБ
Атанас Атанасов, ПП-ДБ Източник: Zonanews

Председателят на ДСБ и съпредседател на ПП-ДБ Атанас Атанасов очерта пред NOVA профила на евентуалния премиер като "един много ерудиран български дипломат, с много добро име пред нашите партньори на Запад и дългогодишна кариера би могъл да бъде такъв кандидат.  Също така човек, който много добре познава международната политика".

 

"Например човек с богата биография, който е бил на върха на кариерата си. Някой бивш конституционен съдия. Има няколко такива, които са много авторитетни хора. Има избор, въпросът е да има обща политическа воля за излизане от политическата криза", посочи политикът.

 

Ще се прекрати ли политическата криза и ще има ли редовна власт? По този въпрос нашата коалиция "Продължаваме Промяната-Демократична България" първи излязохме с план. Към този момент виждам, че това е единственият реалистичен план за реализация на редовна власт. Той не е блъф, реалистичен е, защото сме готови да направим компромис. В смисъла да се излъчи изпълнителна власт, която ще бъде относително независима от законодателната, добави той.

 

"Обяснихме много внимателно как може да бъде направена редовна власт, след като бъде намерено мнозинство да се обедини около една високо авторитетна личност, равно отдалечена от партиите, относително самостоятелна при вземането на своите решения", уточни той.

 

Според него по смисъла на българската Конституция, когато се формира изпълнителна власт, Народното събрание първо избира премиер и по негово предложение се гласува правителство.

 

"Колегите от ГЕРБ-СДС нямат план. Това, което бившите министри на Борисов и хората от най-близката му свита постоянно обясняват, че той трябва да бъде кандидат за премиер е несериозно и няма да се случи. Това е предизборна риторика", каза Атанасов и отбеляза, че няма да подкрепят първи мандат във вида, в който ГЕРБ-СДС смятат да им го предложат.

 

"Те също приемат компромиса, на който и ние сме готови. Ако и от двете страни има, може да се намери решение през този реалистичен план, който ние предлагаме", допълни той.

 

"Трябва да се създаде и намери механизъм за общо решение. Не някой да предлага или да подмушва. Защо не да се намери някакъв форум на нотабили от българската политика, които да предложат един лист от авторитетни имена на хора", твърди съпредседателят на ПП-ДБ.

Още от "Политика"

Теменужка Петкова към синдикатите и работодателите: Сигурна съм, че заедно ще постигнем балансиран вариант на бюджет

Направили сме своите разчети, своите анализи. Една съществена част от тези предложения са свързани с мерки в разходната част на бюджета, заяви Петкова

Прочетете повече прочетете повече

Росен Желязков: Няколко седмици преди еврото, нямаме правото да абдикираме

От думите на премиера стана ясно, че правителството няма да подаде оставка и че е готов да влезе в дебат по вот на недоверие след дадените заявки от страна на ПП-ДБ по-рано днес

Прочетете повече прочетете повече

Младежи ГЕРБ: Подкрепяме протеста, като форма на гражданска позиция, но не и да прераства към напрежение

Нямаме нищо общо с организацията на протеста и с тези хора. Ако бяхме организирали агитки, щяхме ли да чупим собствения си офис, заявиха още от МГЕРБ-София

Прочетете повече прочетете повече

Това няма нищо общо с мирен протест, това са умишлени действия на подготвени групи от хора, заяви депутатът от ДПС-Ново

Той пише, че с интерес очаква същите тези "жълтопаветни експерти", които не спряха да внушават, че МВР и провокаторите били свързани с ДПС-Ново начало, да обяснят как точно се вписват тези сцени на насилие, едни срещу други, в тяхната версия

Прочетете повече прочетете повече

Пеевски: Радев иска да заграби властта с кръв! Няма да допуснем анархия и хаос!

С всички демократични средства, ще отстояваме правата на всички български граждани! И правото им на свободен и демократичен вот! И няма да отстъпим от тази отговорност, добави лидерът на ДПС-НН

Прочетете повече прочетете повече

Бомбички, димки и счупени стъкла - вандализмът на протестиращите ескалира

Ситуацията се изостри пред сградата, в която се помещават ДПС-Ново начало, когато се стигна до сблъсъци между органите на реда и група протестиращи, опитали се да щурмуват сградата на партийната централа и изпотрошиха витрини

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени