Българите у нас и в чужбина гласуват на поредните предсрочни избори

Близо 13 хиляди са секциите във страната и в чужбина, а в избирателните списъци фигурират над 6 милиона и 500 хиляди избиратели

Народно събрание
Народно събрание Източник: Zonanews

Днес българите у нас и в чужбина гласуват на поредните предсрочни избори. Даваме своя вот за новите 240 народни представители в 49-ото Народно събрание. За тези 240 места в парламента се борят 4 566 ма кандидати. Те са издигнати от 15 партии и 7 коалиции. 

 

Изборният ден започва в 07:00 ч. и ще продължи до 20:00 ч., като при нужда може да бъде удължен и до 21:00 ч.

 

Близо 13 хиляди са секциите във страната и в чужбина, а в избирателните списъци фигурират над 6 милиона и 500 хиляди избиратели.

 

Законодателят реши, че в секции с над 300 избиратели се гласува и с хартиени и с машинни бюлетини, в страната устройствата са 9 366, но още вчера стана ясно, че 15 от тях са извън строя още преди началото на вота.

 

В чужбина секциите са 737 броя в 61 държави, а машините там са 245. Избирателите гласуват с валидна лична карта. При влизане в изборното помещение обявяват дали ще гласуват на хартия или с машина.

 

Хартиената бюлетина е 60 см и е в два варианта – за гласуване у нас и гласуване в чужбина. Разликата – тази в чужбина няма преференции.

 

Тези избиратели, които решат да гласуват с машина, първо трябва да получат от член на секционната комисия карта. След като я поставят в устройството на екрана ще се появи електронният вариант на бюлетината. На нея отляво са изписани номерата на партиите и коалициите в квадратчета и техните имена, а отдясно в кръгчета са номерата на кандидатите за депутати от листата на партиите, за които може да се гласува преференциално. Номерата започват от 101 и изобразяват поредността, в която кандидатите са подредени в листата на съответната партия.

 

Гласуването става чрез докосване на екрана на квадратчето с предпочетената партия и съответния номер в кръгчето за предпочитания кандидат за депутат от съответната партия. Имената на формациите са на две страници и, ако избирателят не открива предпочината от него партия на първата страница, с бутона "следващ" отива на другата страница. След като отбележи вота си, избирателят трябва да натисне бутона "преглед" и на екрана ще се появи името на партията и името на кандидата, за които е гласувал.

 

Ако това е изборът му, избирателят трябва да натисне бутона "Гласуване". С натискане на опцията "Промени избора" избирателят може да промени вота си. След като гласоподавателят гласува, машината отпечатва разписка, на която е изписано името на формацията и името на кандидата за депутат, за които е подаден гласа.  Машинната бюлетина може да се сгъне два пъти, на гърба и трябва да се сложи един печат

 

На електронната бюлетина за изборите в чужбина са изобразени само номерата и имената на партиите. Избирателите зад граница не могат да гласуват преференциално за кандидат от листа, защото няма изборен район "Чужбина", а подадените гласове се прибавят към резултата на съответната партия в България.

 

Хартиената бюлетина изглежда по същия начин, като тази, която се зарежда на екрана на машината - отляво са изписани в квадратче номерата на партиите и техните имена, а отдясно в кръгчетата са номерата на кандидатите за депутати от листата.

 

При гласуването избирателят отбелязва избора си за партия и за кандидат за депутат със знак "Х" или "V" с химикалка със син цвят. Ако цветът е различен, бюлетината се счита за недействителна. Тя е такава и ако отбелязването със знаците е излязло извън очертанията на квадратчето с номера на партията или кръгчето с преференцията за кандидат за депутат.

 

Бюлетината на екрана на машината ще изглежда като хартиената, но ще бъде на две страници.

 

След като се принтира, обаче, ще бъде със значително по-малък размер - 20 см. На нея ще е изписан номерът на машината, на секцията, изборът на гласоподавателя, ще има още QR код и хеш код.

 

Тя трябва да се сгъне на две и да се пусне в прозрачната урна, която е за машинните бюлетини. За хартиените ще има отделна.

 

Принтираната бюлетина е значително по-малка от хартиената. "Тя трябва да се сгъне от избирателя, да бъде поставен един печат на гърба и да се пусне в прозрачната кутия за гласуване, която ще бъде с надпис "Кутия за машинно гласуване", каза говорителят на ЦИК Росица Матева.

 

Ако има проблем с отпечатването на бюлетината, гласът няма да бъде зачетен. В секциите с машина в страната и в чужбина ще има само по едно устройство.

В изборния ден не се допуска предизборна агитация.

 

От ЦИК призоваха и медиите да се въздържат от публикуване на междинни данни от гласуването и резултати от допитвания.

 

В деня на вота се забранява и поставянето на агитационни материали на партии, коалиции и инициативни комитети в изборните помещения, както и на разстояние, по-малко от 50 метра от входа на сградата, в която е изборното помещение. Ако секционната избирателна комисия установи такива, тя незабавно ги отстранява - при необходимост със съдействието на кмета или кметския наместник и на органите на МВР.

 

До края на изборния ден е забранено и унищожаването и заличаването на агитационни материали, поставени по определения в кодекса ред.

 

"Централната избирателна комисия, съвместно с Министерството на вътрешните работи, ще положи всички усилия, така че изборният ден да протича спокойно и да няма прекъсване на изборния ден и прекъсване на гласуването", обещаха от МВР и ЦИК.

 

Българските граждани зад граница могат да упражнят правото си на глас в 61 държави в 737 секции. Машинното гласуване е предвидено в 245 секции, като машини за гласуване са доставени в българските дипломатически и консулски представителства.

 

Най-много секции има в Турция - 162, във Великобритания - 118 секции, в Германия - 74, в Испания - 64, в САЩ - 56. Съответно най-много са машините за гласуване в Турция - 97, в Германия и Великобритания машините са 36 и 35.

 

Адресите на избирателните секции са публикувани на сайта на МВнР, както и на сайтовете на всички български дипломатически и консулски представителства.

Точно в 21 ч. българско време в събота, или в 7 ч. местно време избирателните секции в Оукланд и Крайстчърч в Нова Зеландия отвориха врати за българските граждани, които желаят да гласуват в изборите за Народно събрание. Това са първите две секции зад граница, в които започва изборният ден. Два часа след Нова Зеландия дадоха старт и на гласуването в Австралия.

 

Заради часовата разлика изборният ден зад граница ще приключи най-късно в секциите в Калифорния, САЩ - в 6 часа българско време в понеделник, 4 април.

Секции в Украйна няма да има, а в Русия са предвидени две - в българското посолство в Москва и в консулската служба в Санкт Петербург.

 

За сметка на секциите в България, в чужбина няма да има видеозаснемане при преброяването на гласовете.

Още от "Политика"

Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана за тържествената литургия по повод началото на понтификата

Във водената от премиера българска делегация участват също вицепремиерите Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, както и посланикът на страната ни към Светия престол Костадин Коджабашев

Прочетете повече прочетете повече

ИТН се събира на Национална конференция, ще избират ръководство на партията

Предвиденият дневен ред включва избор на председател на ИТН, приемане на нов устав, както и избор на Изпълнителен съвет и арбитражно-контролна комисия по предложение на председателя

Прочетете повече прочетете повече

Руският апендикс Румен Радев не се спира: Ще сезирам Конституционния съд за отказа на Народното събрание да разгледа пре

Радев коментира приемането на еврото в Хърватия, като се позова на отдавна опровергания фейк, че там цените били скочили още преди влизането на страната в Еврозоната - с излизането на Конвергентния доклад

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени