България пое нов дълг от 2,25 млрд. евро

До края на 2022 г. министерството на финансите не планира друго излизане на външните капиталови пазари

Министерство на финансите (МФ)
Министерство на финансите (МФ) Източник: Zonanews

Министерството на финансите емитира на международните капиталови пазари облигации, деноминирани в евро, в два транша с общ размер от 2,25 млрд. евро. Първият транш е със срочност 7 г., обем от 1,5 млрд. евро и лихвен купон 4,125 %. Вторият транш е със срочност 12 г., обем от 0,75 млрд. евро и лихвен купон 4,625 %, съобщават от финансовото министерство.

 

Емисията е част от Средносрочната глобална програма за емитиране на дълг на международните капиталови пазари, като до достигане на лимита на програмата остават 2,1 млрд. евро. Дълговата операция е в рамките на определения максимален размер от 10,3 млрд. лв. на новия дълг, който може да бъде поет през 2022 г., заложен в Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на България за 2022 година.

 

До момента на емисията привлеченото дългово финансиране за тази година е в размер на 1,8 млрд. лв. и е реализирано чрез пласиране на ДЦК на вътрешния пазар в периода март – май 2022 година. Отчитайки обема на емитираните еврооблигации, общият размер на държавния дълг ще достигне 34,5 млрд. лв. (съгласно националната методология), което представлява 22,9 % от прогнозния БВП за 2022 година. До края на 2022 г. министерството на финансите не планира друго излизане на външните капиталови пазари.

 

"Ясно изразената тенденция през втората половина на 2022 г. в Европейския съюз и в световен мащаб за ускоряване на инфлацията, водеща до затягане на паричната политика от централните банки на най-големите икономики, и неблагоприятните перспективи за забавяне или спад на икономическата активност, са сред основните фактори, определящи текущото състояние и динамика на международните финансовите пазари, на които беше реализирана трансакцията. В предстоящите месеци цената и достъпът до дългово финансиране ще представляват все по-голямо предизвикателство пред суверенните емитенти на дълг, с оглед на продължаващата геополитическа несигурност, високата инфлация и политиката на Европейската централна банка и Федералния резерв за продължаващо увеличение на основните лихвени проценти" - заявиха от министерството на финансите.

 

След приключването на дълговата операция министърът на финансите Росица Велкова каза: "В изпълнение на приетия от Народното събрание бюджет за настоящата година, служебното правителство е длъжно да осигури необходимата ликвидност за обезпечаване на заложените в бюджета разходи, които по план надвишават планираните данъчни постъпления. Резултатът, който постигнахме като емитент, отразява тенденциите на международните пазари за поскъпване на паричния ресурс в условията на глобална икономическа и политическа несигурност".

Още от "Политика"

Премиерът Росен Желязков: Повишеният кредитен рейтинг на България е силен сигнал за доверие и стабилност по пътя към евр

Той подчерта, че има пряка връзка между решението на Съвета на Европейския съюз за присъединяване на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. и подобрената оценка от рейтинговите агенции

Прочетете повече прочетете повече

Божидар Божанов: Депутатите от "Демократична България" няма да участват в днешното гласуване на вота на недоверие, но ед

Гласуването по вота на недоверие към кабинета "Желязков" за провал в сектора на околната среда и водите е първа точка в днешната програма на Народното събрание. 

Прочетете повече прочетете повече

Народните представители от Комисията за превенция и противодействие на корупцията приеха правилата за членове на КПК

Те приеха номинационната комисия да може да провежда заседания и да взима решения с гласовете на не по-малко от четирима от членовете ѝ

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени