"Барометър България": ГЕРБ пред БСП с 11% дни преди изборите

За ДПС гласовете от Турция са решаващи

Графични резултати от изследването
Графични резултати от изследването Източник: Барометър България

Непосредствено преди парламентарните избори на 4 април "Барометър България" проведе телефонно проучване сред 888 пълнолетни български граждани, съобщава "Труд". В динамичната обстановка на нарастващи случаи на COVID-19, увеличаваща се смъртност и двуседмичен локдаун към периода на проучването 35% от анкетираните заявяват категоричното си желание да отидат до урните в изборния ден – малко повече от активността на последните избори за евродепутати, формирана единствено от твърдите ядра на политическите сили. Близо 45% от участвалите в проучването са категорични, че няма да дадат вота си на изборите. 

 

Проведеното проучване очертава и значителен дял на колебаещи се избиратели, които могат да повлияят на резултата, в случай че стигнат до урните. Решението им ще бъде повлияно от редица фактори в изборния ден, като най-значим от тях очаквано е ситуацията с разпространението на COVID-19. Дори и при сценарий с ниска избирателна активност водещи позиции ще има ГЕРБ с подкрепата на 32% от анкетираните, сочи проучването на "Барометър България". БСП запазват второто си място с 21,0% при 34,8% гласуващи избиратели.

 

Ще гласувате ли на 4 април

За ДПС гласовете от Турция са решаващи. При ниска избирателна активност те са трети с 8,7% твърда подкрепа, разчитайки изцяло на своя традиционен електорат. Относително изравнени са позициите на новия "играч" "Има такъв народ" и ВМРО – както при ниска избирателна активност, така и от гледна точка на потенциал да спечелят гласове в последния момент. 
8,4% заявяват желанието си да гласуват за "Има такъв народ".  ВМРО от години имат утвърдено ядро от последователи в патриотичния сектор, които консолидират след разпада на "Обединени патриоти" и отслабването на останалите формации, борещи се за гласовете на този дял избиратели. При избори в момента категорична подкрепа за партията заявяват 8,1% от анкетираните. 

 

"Демократична България" успяват да задържат основния дял от привържениците си и при ниска избирателна активност ще участват в следващия парламент с реализирани 5,8%. Формацията "Изправи се бг. Мутри вън!" събират част от протестния вот, но е малко вероятно да прескочат изборната бариера, като според проучването те получават около 3,2%.

Още от "Политика"

Тодор Тагарев: Руският самолет е събрал разузнавателна информация и вероятно ще я даде на Иран

България беше използвана, за да се легитимира това, което излиза във "Файненшъл таймс" – едно много реномирано издание, което има влияние върху столиците на много държави, заяви Йордан Божилов

Прочетете повече прочетете повече

Министърът на отбраната: Пряка заплаха за националната ни сигурност няма, не се водя от статии във вестниците

Изказването му е по повод публикацията на Financial Times, че Иран обмисля атаки срещу американски военни обекти в Европа, включително в България

Прочетете повече прочетете повече

След пенсиите - Радев и компания намаляват и минималната работна заплата с 30 евро

Преговорите за минималната работна заплата продължават, като очакванията са в четвъртък Националният статистически институт да успее да представи данните за изменението на медианната работна заплата, за да се види и конкретната формула.

Прочетете повече прочетете повече

Борисов във Варна: Дадоха "Евровизия" на Бургас, за да отстранят Димитър Николов от президентската надпревара (ВИДЕО)

До септември ГЕРБ ще извади правителство в сянка, за да може да е ясно кой ще изпълнява функциите на министри, ако хората ни се доверят при следващите избори, заяви още лидерът на ГЕРБ

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени