Бивш социален министър: Дефицитът във Фонд "Пенсии" вече е 11 млрд.

След новото удължаване на държавния бюджет за 2022 г. пенсиите ще бъдат увеличени с 12% от 1 юли

Пенсионери
Пенсионери Източник: Zonanews

Напрежението и проблемите около пенсионната система стават все по-големи с всяка изминала година. Това коментира пред БНР бившият социален министър Христина Христова.

 

След новото удължаване на държавния бюджет за 2022 г. пенсиите ще бъдат увеличени с 12% от 1 юли. Христова обаче подчерта, че дефицитът расте, а осигурителните вноски на работещите стигат наполовина за изплащане на пенсиите.

 

По думите ѝ дефицитът във Фонд "Пенсии" вече е 11 млрд. Според Христова това е много тревожно и покачва напрежението около финансовата устойчивост на пенсионната система.

 

За последните 10 години дефицитът се е увеличил 2 пъти. И въпреки повишенията за голяма част от пенсионерите, средствата не стигат за осигуряване на добро качество на живот.

 

"Инфлацията продължава да е на много високо ниво. Намалява покупателната способност и трябва да има някакво покриване", категорична бе Христова.

 

По думите ѝ, след бюджет 2023 г., веднага трябва да се пристъпи към бюджет 2024 г. Тя предупреди още, че трябва много внимателно да се борави с държавните финанси и да се гарантират и останалите социални плащания.

Още от "Политика"

Свалиха охраната на лидера на ГЕРБ Борисов и на лидера на ДПС Пеевски

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов направи първи коментар в социалните мрежи. В публикация във Facebook той заявява: "Радвам се, че в българските служби вече няма данни за вътрешни и външни заплахи срещу мен"

Прочетете повече прочетете повече

ДПС предлага парламентарна комисия да разнищи случая "Петрохан"

Вносителите на предложението за създаването на комисията посочват, че случаят "Петрохан" надхвърля рамките на обичайно криминално деяние, като той вече е казус със значим обществен и институционален отзвук

Прочетете повече прочетете повече

Проф. Тянкова от ПБ: Хоризонтът е до края на лятото и началото на есента да има попълнена квота на ВСС

За да има съдебна реформа, трябва да има добре работещ Висш съдебен съвет, надява се председателят на временната правна комисия в 52-ото Народно събрание

Прочетете повече прочетете повече

Бюджетната комисия в НС прие пакетите с антиинфлационни мерки на "Прогресивна България"

С промени в Закона за защита на потребителите се въвежда забрана за увеличаване на цените на стоките и услугите. Това обаче идва с уточнение - мярката ще важи, освен ако поскъпването не е икономически обосновано

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени