Борисов, Петков и Пеевски предлагат парламентът да заседава извънредно следващата седмица

Ако опозицията предприеме друг подход, а именно да не участва в заседанията, то ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС биха имали достатъчно гласове (168), за да приемат законопроекти

Бойко Борисов, Кирил Петков, Делян Пеевски
Бойко Борисов, Кирил Петков, Делян Пеевски Източник: Колаж/Zonanews

Лидерите на ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" Бойко Борисов и Кирил Петков в съучастие с председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски са внесли проекторешение в деловодството на парламента, с което предлагат този петък (15 декември) депутатите да почиват, а вместо това следващата седмица да заседават извънредно в понеделник и вторник. Към момента не са известни причините защо тримата депутати настояват да няма пленарно заседание в петък.


Предлага се в първия ден да бъдат изслушани министрите на културата и на регионалното развитие и благоустройството Кръстю Кръстев и Андрей Цеков по темата за демонтажа на МОЧА (т.н. Паметник на съветската армия), каквото искане имаше от страна на БСП, както и да бъде извикан премиерът Николай Денков, който да даде отчет за резултатите от проведените заседания на Европейския съвет.

 

В програмата за заседанието е предвидено да бъдат разгледани още:

 

  • проекторешението за задължаване на Министерския съвет за предприемане на действия по изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" с технологията AP 1000;
  • общия законопроект на ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС, който регламентира сроковете за отказ от дерогацията за руския нефт. Миналата седмица трите формации се договориха срокът за отпадане на дерогацията да бъде 1 март, а от 1 януари 2024 г. да отпаднат квотите за износ.

Тримата депутати предлагат извънредното заседание във вторник (19 декември) да бъде посветено изцяло на гласуването на второ четене на предложенията за промени в Конституцията. За тази събота (16 декември) е предвидено те да бъдат разгледани от ресорната комисия в парламента.

 

За да влязат в сила предложенията на Борисов, Петков и Пеевки обаче, парламентът трябва да се събере, за да ги гласува, а това засега изглежда трудно осъществимо предвид заявките на опозицията. Заради преместването на МОЧА "Възраждане", БСП и "Има такъв народ" бойкотираха заседанието на Народното събрание и се заканиха, че ще продължат с действията си, ако не бъдат изпълнени исканията им за прекратяване на демонтажните дейности.

 

Засега тактиката на трите формации е да окупират трибуната и да не дават възможност други депутати да стигнат до нея за изказвания. Ако опозицията предприеме друг подход, а именно да не участва в заседанията, то ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС биха имали достатъчно гласове (168), за да приемат законопроекти, тъй като необходимия минимум за започване на заседание и гласуване на закони е 121.

 

Освен гореизброените законопроекти и проекторешения до края на годината парламентът трябва да приеме окончателно и бюджета за 2024 г. По неофициална информация е възможно да се наложи депутатите да прекъснат ваканцията си, която по правилник започва на 23 декември и продължава до 10 януари, и между коледните и новогодишните празници да се съберат, за да довършат изостаналите задачи.

Още от "Политика"

Андрей Ковачев: Категорично този път има сигнали, че ще бъдат махнати всички пречки за приемането ни в Шенген и по суша

Ковачев коментира, че се очаква с голям интерес утрешната среща, в Будапеща, на министрите на вътрешните работи на България, Румъния и Австрия

Прочетете повече прочетете повече

ИТН разговаря с БСП за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов за председател на НС

Йорданов коментира критиките, свързани с влизането на Кирилов в "домовата книга": "Нито ние, нито БСП участвахме в тези изключително глупави поправки в Конституцията"

Прочетете повече прочетете повече

След политическите си назначения в КС Радев повторно го сезира за промените в Конституцията, извършени от 49-ото НС

В искането си до Конституционния съд държавният глава отбелязва, че повторното сезиране ще даде възможност да бъдат изяснени редица спорни моменти

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени