Борисов, Петков и Пеевски предлагат парламентът да заседава извънредно следващата седмица

Ако опозицията предприеме друг подход, а именно да не участва в заседанията, то ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС биха имали достатъчно гласове (168), за да приемат законопроекти

Бойко Борисов, Кирил Петков, Делян Пеевски
Бойко Борисов, Кирил Петков, Делян Пеевски Източник: Колаж/Zonanews

Лидерите на ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" Бойко Борисов и Кирил Петков в съучастие с председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски са внесли проекторешение в деловодството на парламента, с което предлагат този петък (15 декември) депутатите да почиват, а вместо това следващата седмица да заседават извънредно в понеделник и вторник. Към момента не са известни причините защо тримата депутати настояват да няма пленарно заседание в петък.


Предлага се в първия ден да бъдат изслушани министрите на културата и на регионалното развитие и благоустройството Кръстю Кръстев и Андрей Цеков по темата за демонтажа на МОЧА (т.н. Паметник на съветската армия), каквото искане имаше от страна на БСП, както и да бъде извикан премиерът Николай Денков, който да даде отчет за резултатите от проведените заседания на Европейския съвет.

 

В програмата за заседанието е предвидено да бъдат разгледани още:

 

  • проекторешението за задължаване на Министерския съвет за предприемане на действия по изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" с технологията AP 1000;
  • общия законопроект на ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС, който регламентира сроковете за отказ от дерогацията за руския нефт. Миналата седмица трите формации се договориха срокът за отпадане на дерогацията да бъде 1 март, а от 1 януари 2024 г. да отпаднат квотите за износ.

Тримата депутати предлагат извънредното заседание във вторник (19 декември) да бъде посветено изцяло на гласуването на второ четене на предложенията за промени в Конституцията. За тази събота (16 декември) е предвидено те да бъдат разгледани от ресорната комисия в парламента.

 

За да влязат в сила предложенията на Борисов, Петков и Пеевки обаче, парламентът трябва да се събере, за да ги гласува, а това засега изглежда трудно осъществимо предвид заявките на опозицията. Заради преместването на МОЧА "Възраждане", БСП и "Има такъв народ" бойкотираха заседанието на Народното събрание и се заканиха, че ще продължат с действията си, ако не бъдат изпълнени исканията им за прекратяване на демонтажните дейности.

 

Засега тактиката на трите формации е да окупират трибуната и да не дават възможност други депутати да стигнат до нея за изказвания. Ако опозицията предприеме друг подход, а именно да не участва в заседанията, то ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС биха имали достатъчно гласове (168), за да приемат законопроекти, тъй като необходимия минимум за започване на заседание и гласуване на закони е 121.

 

Освен гореизброените законопроекти и проекторешения до края на годината парламентът трябва да приеме окончателно и бюджета за 2024 г. По неофициална информация е възможно да се наложи депутатите да прекъснат ваканцията си, която по правилник започва на 23 декември и продължава до 10 януари, и между коледните и новогодишните празници да се съберат, за да довършат изостаналите задачи.

Още от "Политика"

Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана за тържествената литургия по повод началото на понтификата

Във водената от премиера българска делегация участват също вицепремиерите Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, както и посланикът на страната ни към Светия престол Костадин Коджабашев

Прочетете повече прочетете повече

ИТН се събира на Национална конференция, ще избират ръководство на партията

Предвиденият дневен ред включва избор на председател на ИТН, приемане на нов устав, както и избор на Изпълнителен съвет и арбитражно-контролна комисия по предложение на председателя

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени